Кон’юнктура аграрного сектору передбачає вирішення багатьох складних питань, а особливо – в умовах, коли регіон через війну розділено навпіл. Тож на допомогу фермерам Луганщини прийшла Асоціація сільгосптоваровиробників, яку за ініціативи губернатора створено на початку липня

Евеліна БОГДАНОВА

Сьогодні Асоціація – це 47 учасників з 11 районів. І в останні місяці вона проводить помітну промоутерську діяльність: на форумі партнерів у Києві, на виставці «СхідЕкспо-2017», на Дні поля в Новоайдарі. До речі, саме там був підписаний меморандум про співробітництво з Україно-Арабською діловою радою, який відкриє ринки Близького Сходу для сільгоспвиробників Луганщини.

ТРУДНОЩІВ В АГРАРІЇВ ЛУГАНЩИНИ БІЛЬШЕ, НІЖ БУДЬ-ДЕ В УКРАЇНІ

Наразі ж головні побоювання фермерів стосуються впровадження ринку землі. Законодавчо питання ще не врегульовано, але аграрні господарства вже завмерли в очікуванні.

– Незрозуміло, на яких умовах буде проводитися продаж землі, хто буде пріоритетним інвестором. Існує сім законопроектів, але жоден з них не гарантує прозорості проведення торгів, – розповідає голова Асоціації Лариса Бичкова.

До того ж, у зв’язку з відміною з 2018-го спецрежиму для рослинництва, коли повертається ПДВ з продажу товарної продукції, аграрії перейдуть на загальну систему оподаткування, а це збільшить податкові навантаження.

А ще діючий обов’язковий продаж валюти за експортними контрактами, подвійна сертифікація також впливають на реалізацію продукції.

До проблемних питань додається ще й особливість логістики на Луганщині. Це недостатність залізничних вагонів, відсутність складів.

– Продукція, яка відвантажується «з поля», значно дешевша, ніж та, яка витримала всі технологічні умови, – пояснює Лариса Микодаївна. – Трейдери, користуючись ситуацією, ставлять луганських фермерів у жорсткі умови.

ТРЕБА, ЩОБ ДЕРЖАВА ПОВЕРНУЛАСЯ ОБЛИЧЧЯМ

Звичайно, власники сільських господарств замислюються, що треба створювати підприємства, які б переробляли сировину.

– Зараз іде швидкий оберт коштів. Якщо запустити переробку, зросте час повернення вкладених коштів, але збільшиться рентабельність. Майже всі виробники готові впроваджувати цей процес, – акцентує голова Асоціації.

Але бажання й завзятості аграріїв недостатньо – їм потрібна допомога з боку держави.

На думку Лариса Бичкової, потрібно відмінити 180-денний поріг продажу валюти, потрібні лабораторії, які будуть працювати на світовому рівні, і прозорий ринок землі.

– Досі не можу визначитися: я за продаж землі чи проти. Якщо буде прозора процедура, пріоритет для наших громадян, тоді це потрібно. У протилежному випадку я – проти, – розповіла Лариса Бичкова.

До всього іншого, в країні високі ризики рейдерських захватів. В Одеській, Миколаївській, Херсонській, Кировоградській областях – це дуже поширене явище.

– На Луганщині поки такого не спостерігається. Вплинуло проведення АТО. Але, на мій погляд, це всього лише питання часу, – зауважує вона.

РОБОТА НА ПЕРСПЕКТИВУ

В планах асоціації – збільшення учасників, створення консультаційної лінії, допомога в впровадженні безпекової системи НАССР, співпраця в антирейдерському штабі.

– На часі – створення кооперативу, через який буде можливим здійснення спільних закупівель і продажів, – поділилася Лариса Бичкова. – Добре, що наші ініціативи підтримуються головою Луганської ОДА Юрієм Гарбузом. Взаємодія обласної влади і асоціації дуже тісна, тому більшість питань вирішуються швидко. Не в повному обсязі ще працюють обласні програми підтримки, але сподіваюся, у 2018-му це не буде проблемою.

Перспектива на найближчі роки – будівництво на Луганщині чотирьох лінійних елеваторів та портового елеватора (економія – 15 доларів на кожній тонні продукції).

Ще один з напрямів – робота з професійними ліцеями і Аграрним університетом.

– Більшість фермерів говорять про відсутність якісних кадрів, – уточнює керівник Асоціації. – Наприклад, є величезний комбайн за 7-10 мільйонів гривень, але нема кому ним кваліфіковано керувати. Це дійсно проблема.

Також аграріями піднімаються питання обслуговування сільгосптехніки. За кожною деталлю потрібно їхати в Харків або ще далі.

– Необхідний центр обслуговування техніки у нас в області, – зауважує Лариса Миколаївна.

Втім, незважаючи на перепони і труднощі, сільгоспвиробники Луганщини рухаються у напрямку розвитку.

– Це люди однієї з найпочесніших професій. Їх покликання – забезпечити продовольчу безпеку країни, – наголошує Лариса Бичкова. – Тому, напередодні професійного свята, я хочу побажати їм стійкості та наснаги і, звичайно ж, – миру на нашій землі.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх