Говорять, що першим завжди буває важко. Нижньодуванська ОТГ першою в області об’єдналась з сільрадою, яка входить до адміністративної структури іншого району, розширивши за рахунок його земель не лише межі своєї території, а й Сватівщини загалом. Отже ця громада перебуває сьогодні під пильною увагою не лише самих організаторів децентралізації, а й тих, хто розглядає такий процес як можливий на своїй території

Анастасія ПОЛТАВЕЦЬ

Фахівці підрахували: перспектива є! Якщо додати той факт, що Нижньодуванська ОТГ відрізняється від інших ще й своєю малочисельністю – всього понад 3 тисячі людей – то інтерес до неї зростає ще більше.

При цьому голова громади Віталій Росляк заперечує будь-які припущення стосовно її неспроможності. А в якості одного з аргументів напівжартома-напівсерйозно приводить такий історичний факт. У 1923 році Нижня Дуванка стала районним центром Куп'янського округу, а через три роки 50 бідняцьких сімей організували тут перше колективне господарство – товариство спільного обробітку землі. Виходить, нижньодуванці вже доводили свою здатність виживати в умовах кардинальних змін. Справляться і цього разу, впевнений голова.

Тим більше, що фахівці прорахували для даної ОТГ непогану перспективу: вона має ресурси та можливості для нарощування дохідної частини бюджетів, зокрема, через здійснення проектів місцевого економічного розвитку.

Загалом об’єдналися дві сільські ради, різні за адміністративним розміром – Нижньодуванська Сватівського району, яка має п’ять сел, і Новочервоненська Троїцького, що складається лише з самого Новочервоного. Здавалося б, це не так вже й мало, але вся прикрість в тому, що в деяких селах проживає всього по десятку людей, і навряд чи успіх залежатиме від них. Росляка таке припущення ображає: громада лише почала своє нове життя, а перспектива обіцяє їй розширення.

– Як вдалося об’єднатись з селом сусіднього району?

– Спочатку нам дали невірні дані стосовно об’єднання, – розповідає пан Віталій. – Може, то був саботаж, може, щось інше. Довелось слухати тільки свого юриста: ми все робити заново і все ж створили ОТГ. Великих проблем сьогодні не маємо. Ще не перетягнули до себе бюджетні установи соціального напрямку, отже, субвенція поки що приходить на райони. Основний дохід отримуємо від землі, плюс ПДФО. Бюджет ОТГ разом з субвенціями та трансфером, які надає нам держава, складає сьогодні близько 20 мільйонів.

– Чи виникнуть «підводні рифи» при передачі громаді об’єктів соціальної сфери двох районів?

– Спершу будемо звертатись до райрад про зміни меж районів і вже тільки після цього переводити всі об’єкти бюджетних установ. Якщо ніхто не чинитиме опір, то процедура займе приблизно до півроку. Троїцький район поки не проти. Як ви розумієте, існують перехідні моменти, коли потрібно щось утрясти. Скажімо, питання по оренді приміщення. Так склалось, що Троїцька районна рада повинна брати оренду приміщень у нас, ми – орендуємо їхні. Йдеться, зокрема, про комплекс будівлі Новочервонянської середньої школи. На врегулювання цих питань потрібен час.

ПЛАНИ, ЯКІ НАДИХАЮТЬ

Інформацію про те, що у Нижній Дуванці працюватиме Центр надання адміністративних послуг, який позбавить членів громади необхідності їздити за різними довідками в район, дехто з жителів старшого покоління сприймає, як якусь неймовірність: невже так може статись?

– Так, – стверджує пан Віталій. – Протягом року ми відкриємо ЦНАП, а поки що працівники соціальних та інших сфер працюватимуть розрізнено. Зараз вже існує домовленість з Пенсійним фондом та управлінням соцзахисту про їхню присутність на території громади. Ми готуємо для них приміщення, офісну техніку. Нині документи від населення приймають два робітники тут та ще один робітник у Новочервоному, щоб тамтешні жителі не відчували дискомфорту, щоб їм не їздити до Троїцька. Коли запрацює ЦНАП, обслуговування значно покращиться.

Беззаперечно, коштів у об’єднаної громади сьогодні стало більше, але більше й витрат. Одні дороги чого варті. У поточному році громада накреслила багато планів по благоустрою. Йдеться, насамперед, про поліпшення умов сполучення між Нижньою Дуванкою та Новочервоним. За рахунок субвенції, коштів громади і проекту ДФРР заплановано відремонтувати 3-кілометрову ділянку дороги. Далі у цих двох селах доробити освітлення. Є проекти по школі на 3 млн грн, розроблена кошторисна документація із капітального ремонту будинку культури на 2 млн 230 тис. грн. – Люди подекуди панікують, що все позакриваємо. Але ми не тільки нічого не закрили, а навпаки намагаємось повернути об’єкти до життя, – переконує Віталій Росляк.

ДУМКА ГОЛОВИ СВАТІВСЬКОЇ РАЙРАДИ ВІТИ СЛІПЕЦЬ

– Адміністративна реформа – це вимога часу, і Сватівський район до її проведення підходить виважено. Сьогодні в районі створена Нижньодуванська громада, єдина в області, яка утворилась з територій двох районів. Віталій Росляк взяв на себе дуже велику відповідальність, так само, як і ризик. Я поважаю його за це. Він молода, амбітна людина, і я думаю, що він усвідомлює важливість своїх дій, отримавши кредит довіри людей.

Сватівщина стане територіально більша. Ми вже отримали згоду громади на те, щоб передати їй на баланс спільну власність. Це лікарня, амбулаторія, школа, ДЮСШ. Процес цей довгостроковий. Спочатку дамо можливість дітям завершити навчальний рік та отримати атестати, а потім, до літа, завершимо його.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору