З 2014 року село Новоолександрівка Попаснянського району перебувало в «сірій зоні». На околицях села, по різні його боки, розташовувалися крайні позиції українських військових та російських найманців. За майже чотири роки мешканці села, яких наразі залишилося менше двох десятків, пройшли багато випробувань: обстрілами, відсутністю світла, води, медичної допомоги, і врешті-решт – самотністю, бо більшість з них літні люди. Але нещодавно військовослужбовці Збройних сил України взяли під свій контроль багатостраждальне українське село

Евеліна БОГДАНОВА

Армійці просунулися вздовж лінії розмежування на декілька кілометрів і значно покращили свої тактичні позиції. Наразі лінія фронту проходить впритул до Первомайська – через відкриту місцевість проглядаються південно-західні околиці окупованого міста.

Але за словами дислокованих в Новоолександрівці військових, противник намагається час від часу повернути втрачене село: працюють снайпери, використовується стрілецька зброя та деінде пострілюють з крупнокаліберних кулеметів. Бойовики цілять хаотично, прагнуть викрити позиції українських військовослужбовців, але армійці на провокації не ведуться. Обстріли самого села припинилися, наразі снаряди розриваються вже за його межами.

Паралельно в Новоолександрівці йде процес відновлення української влади.

– Чотири роки мешканці були позбавлені елементарних благ цивілізації – світла, газу та води. Майже дев’яносто з сотні подвір’їв пошкоджені або знищені вщент. В селі залишилось сімнадцять жителів, переважно це літні люди. Тож, в першу чергу, ми маємо забезпечити енергопостачання та медичне обслуговування селян, – наголосив голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз. – Тримаю на особистому контролі відновлення основних комунікацій та роботи фельдшерсько-акушерського пункту. Тим, хто потребує невідкладної медичної допомоги, її нададуть фахівці Попаснянської районної лікарні.

Днями, за дорученням Юрія Гарбуза, звільнене село відвідали його заступник Юрій Клименко та голова Попаснянської ВЦА Сергій Шакун. Попри небезпеку, адже дорога Попасна-Первомайськ та поворот на Новоолександрівку прострілюється російськими найманцями, їм вдалося поспілкуватися з тамтешніми мешканцями, окреслити коло першочергових нагальних питань для вирішення.

– Наразі готуємо пакет документів щодо виключення селища Новоолександрівка з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, аби мешканці Новоолександрівки мали змогу отримувати соціальні виплати у повному обсязі, – зазначив Юрій Клименко.

Першочергово людям в селі потрібні продукти харчування, медична допомога.

05 - Новоолександровка 2

Колекція снарядів місцевого жителя

– Враховуючи небезпеку, яка може очікувати на шляху до Новоолександрівки, наразі узгоджується питання, щоб гуманітарну допомогу можна було б підвозити в село за допомогою військових, – розповів Сергій Шакун. – Намагатимемося доставляти туди лікарів, адже в селі за різними даними 17-18 людей, з яких двоє – лежачі хворі. Сьогодні вже розпочато процес відновлення пересування мешканців села територією вільної України, адже Новоолександрівка – це тепер фактично територія, підконтрольна українській владі.

Більшість будинків в селі зруйновані, інші стоять порожні. Село не газифіковане, а з літа 2014 року ще й знеструмлене. Через постійні обстріли електропостачання за три з половиною роки так і не було відновлене. Зараз відновити пошкоджену електромережу, за словами Сергія Шакуна, скоріше за все не вийде, адже електрика в село постачалася з Первомайська, отже потрібна нова лінія. В ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» це питання наразі розглядається.

– Ми плануємо відновлення електропостачання у звільнену Новоолександрівку, – зазначив прес-секретар ТОВ «ЛЕО» Євген Насєдкін. – Наразі вивчається ситуація і йде пошук можливостей для цього. Велика проблема в тому, що «ЛЕО» через санкції НКРЕКП та арешт рахунків вже чотирнадцять місяців без грошей, немає палива та матеріалів для такого відновлення. Але бажання повернути людям світло є, тож продовжуємо працювати над цим питанням.

А поки вузький безпечний путівець долають лише військові автомобілі. Вони доставляють мешканцям Новоолександрівки продукти харчування, медикаменти, за потребою вивозять місцевих жителів до Попасної.

Армійці не тільки звільнили село, вони повернули людям мир і надію. Для мешканців Новоолександрівки бідкання і страждання нарешті закінчуються.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх