З 1 січня 2018 року в Україні встановлюється обов’язкове сортування сміття та заборона на захоронення неперероблених побутових відходів. Небезпечні відходи мають відокремлюватись на етапі збирання чи сортування, а далі передаватись спеціалізованим підприємствам, які мають ліцензії на їхню переробку. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на обладнаних для цього полігонах, а їхнє спалювання – на спеціальних підприємствах чи об'єктах для отримання теплової або електричної енергії. Відповідні функції будуть покладені на органи місцевого самоврядування. Чи готові вони до цього?

Анастасія ПОЛТАВЕЦЬ

Днями в облдержадміністрації відбулося перше засідання робочої групи з підготовки пропозицій до Національного плану управління відходами. Ситуація с ТПВ виглядає в області досить серйозною.

На підконтрольній українській владі території нараховується сьогодні 12 полігонів для видалення твердих побутових відходів, які пройшли паспортизацію. Однак реально їх існує більше 20 і всі вони займають площу понад 100 га. Причому, якщо у великих населених пунктах існує централізований збір ТПВ та розміщення їх у відведених місцях, які обслуговуються спеціальними підприємствами, то у сільській місцевості побутові відходи, як правило, накопичуються на стихійних сміттєзвалищах у природних рельєфних утвореннях – ярах, схилах, долинок річок тощо.

Відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, Україна має зобов’язання протягом найближчих років впорядкувати поводження з відходами та привести законодавство у відповідність до європейських вимог. Згідно зі змінами, які вступають у силу з 2018 року, органам місцевого самоврядування заборонено захоронення неперероблених побутових відходів на полігонах, відтак міста і села мають забезпечити сортування сміття за видами для переробки та утилізації.

Зрозуміло, що в один момент проблему побутових відходів вирішити неможливо. За різними даними, в Україні сміттям завалено 4-7% території. Лише на офіційних полігонах сміття займає приблизно 43 тисячі квадратних кілометрів, і, за підрахунками екологів, близько 40% його могло б бути перероблено.

Сєвєродонецькі комунальники відразу заговорили про те, що наразі не готові до роздільного збору сміття. За їхніми підрахунками, на додаткові контейнери, машини та обладнання сортувальної лінії на полігоні необхідно близько ста мільйонів гривень! Таких коштів у міської влади немає. Цьогоріч отримати з міського бюджету комунальники планують лише чотири мільйони. Нині ж для роздільного збору сміття у Сєвєродонецьку доступні лише звичайні контейнери та клітки для пластику.

– Але законодавство доведеться виконувати, – констатує директор комунального підприємства «Сєвєродонецьккомунсервіс» Олег Кравцов. – Як не важко, та до нового треба звикати. Коли так, то є надія, що Сєвєродонецьк знайде вихід з ситуації.

Так само, як і містяни, потерпає від сміття й село. Побутові відходи все ще є великою проблемою, бо вони залишаються на територіях власних господарств, в ярках, посадках. Хто куди хоче – туди й висипає.

Чмирівська об’єднана територіальна громада взялась вирішувати проблему сміття з перших днів свого створення. Насамперед, придбали екскаватор-навантажувач з причіпом, контейнери для побутових відходів, відвели майданчик для збирання сміття. У спеціальному місці буде проводитись його сортування.

– Ми передбачаємо збирати від населення сміття двох типів: сухі відходи (пляшки, пластик, папір тощо) і так звані мокрі – відходи їжі, які будемо відвозити на полігон Старобільського КП «Благоустрій». Сухі будемо збирати і віддавати на переробку в Сєвєродонецьк. Ми вже домовилися про це. На зарплату людям таким чином заробимо, – розповідає заступник голови ОТГ Сергій Яришев. – Нам запропонували проект для побудови полігона і невеличкої електростанції, яка буде тут працювати від переробки сміття, але у нас поки що немає 80 млн грн, щоб втілити цей проект в життя. Але від цієї ідеї ми не відмовляємось.

І все ж, як не прикро про це говорити, але вимога щодо сортування сміття з 1 січня зараз є більше декларативною, ніж насправді дієвою. Ситуація знайома: закон прийняли, а чіткого механізму його виконання немає. Отже, експерти-екологи радять громадянам не чекати, поки чиновники розроблять усі необхідні постанови та інструкції щодо поводження з відходами, а самим потрохи звикати до «чистоти по-європейськи». Це просто: починати звикати сортувати сміття вдома і більш розумно ставитись до упаковок та пакетів. Їх, приміром, можна здавати у пункти прийому вторинної сировини. Ми ж не хочемо потонути у всюдисущому поліетилені?

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх