Наприкінці січня Кабінет міністрів України погодив механізми передачі у власність об’єднаним територіальним громадам землі, в тому числі – поза межами населених пунктів. За рішенням уряду з лютого громади можуть планувати свої території. Відтепер структури Держгеокадастру вже позбавлені права одноосібно ухвалювати рішення щодо розпорядження землями поза межами населених пунктів без згоди ОТГ

Евеліна БОГДАНОВА

Запропонований механізм передачі земель, як вважають в уряді, максимально прозорий і враховує декілька кроків: звернення в територіальний орган Державної служби з геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) із заявою про передачу землі, інвентаризацію землі, ухвалення рішення та реєстрацію права власності в органах юстиції.

За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, більшість земель вже пройшли інвентаризацію, але в разі необхідності додаткова інвентаризація буде проведена в максимально швидкі терміни. Щоправда, деякі голови громад ставляться до такої інвентаризації досить скептично.

Прогнозна швидкість передачі земель – не менше трьох громад на місяць, причому, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, до кінця 2018 року всі землі мають бути передані об’єднаним громадам. Координація всіх дій буде прописана в меморандумах, які підписуватимуть керівні органи ОТГ та органи Держгеокадастру. Допомагати в цій роботі, за пропозицією уряду, будуть Асоціація об’єднаних територіальних громад та Асоціація міст України.

– З введенням в дію Розпорядження КМУ «Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» Держгеокадастр більше не зможе в односторонньому порядку, без згоди ОТГ, розпоряджатися цими землями, що дуже важливо для об’єднаних територіальних громад, – наголосила Наталія Бойко, виконавчий директор Луганського регіонального відділення Асоціації міст України. – Об’єднані громади зможуть самостійно контролювати надходження від плати за оренду землі за межами населеного пункту та земельного податку з неї, а це означає, що громади зможуть стимулювати землекористувачів до ефективного використання землі та своєчасної сплати податків. А в разі несплати об’єднана громада буде ставити питання перед Держгеокадастром про розірвання договорів з недобросовісними землекористувачами чи орендарями. До того ж, ОТГ зможе розробляти генеральні плани всієї території громади, а не лише окремих населених пунктів. І в цілому, звичайно, це вплине на економічний розвиток ОТГ. Окремий приклад: раніше громади не могли планувати розвиток територій і пропонувати їх інвестору, оскільки промислова зона за законодавством повинна бути віддалена від населених пунктів. Навіть при наявності трудових ресурсів громада не мала промислових площадок. Наразі це питання буде знято, й інвестор піде на співпрацю у першу чергу саме із сільськими об’єднаними територіальними громадами.

Наразі в Луганській області утворено дванадцять об’єднаних територіальних громад. Вісім ОТГ – Новопсковська, Білокуракинська, Чмирівська, Троїцька, Нижно-Дуванська, Біловодська, Красноріченська та Привільська – вже пройшли місцеві вибори і мають спільні органи управління. В трьох – Новоайдарській, Гірській та Щастинській – Центральна виборча комісія так і не призначила місцеві вибори. В Лозно-Олександрівській ОТГ дату виборів призначено на 29 квітня 2018 року.

– Всі ОТГ Луганської області довго чекали на прийняття політичного рішення щодо передачі земель поза межами населених пунктів в комунальну власність ОТГ, бо це – додаткові надходження до місцевого бюджету і нові можливості для економічного розвитку, – акцентувала Наталія Бойко. – І я вважаю, що подібне рішення уряду підштовхне до жвавішого створювання нових ОТГ. Процес об’єднання територій пришвидшиться, бо є чітке розуміння, що громада, а не чиновники, вирішуватиме, що робити із землею: розводити власне господарство, здавати в оренду чи шукати інвесторів, що ОТГ зможе самостійно визначати, під який відсоток здавати землю в оренду, адже наразі велика частина цих земель орендується під 1-3%, що значно нижче ринкової ціни. І звичайно, гроші від оренди буде отримувати місцевий бюджет, а громада зможе самостійно інвестувати в дороги, дитсадки, лікарні та інші важливі об’єкти.

За словами Наталії Бойко, всі діючі ОТГ Луганщини виявили бажання, а деякі вже розпочали процес отримання земель у комунальну власність. Серед них – Чмирівська та Новопсковська територіальні громади.

– Восьмого лютого ми вже підписали Меморандум про співпрацю щодо передачі земель, – розповів Сергій Войтенко, голова Чмирівської об’єднаної територіальної громади. – На найближчій сесії ми приймемо рішення про передачу земель з державної у комунальну власність. Наразі землі, а це 2289 га, не інвентаризовані, але інвентаризацію буде проводити Центр державного земельного кадастру, до речі, за державні кошти, тому громада додаткових витрат не понесе. Проінвентаризовані землі отримають кадастрові номери та будуть внесені до реєстру Держгеокадастру, а далі вже передані у комунальну власність сільської ради. Відповідно до графіку, передача земель Чмирівській ОТГ запланована на травень 2018 року. Землі різного призначення, є рілля, але багато земель під лісосмугами, також наразі ми не маємо повної інформації, які з цих земель в оренді, тому якось планувати їхнє використання ще не маємо можливості.

Новопсковська ОТГ того ж восьмого лютого теж підписала Меморандум про співпрацю з Головним Управлінням Держгеокадастру в Луганській області. Голова Новопсковської ОТГ Вадим Гаєв повідомив, що в документі узгоджені всі кроки і терміни передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаної територіальної громади, і зауважив:

– Після проведення інвентаризації земель державної власності та передачі їх у комунальну власність істотно розшириться ресурсна база, якою громада зможе розпорядитися на користь громадян.

Ознайомитися зі станом передачі земель об’єднаним територіальним громадам можна на спеціально створеному порталі otg.land.gov.ua. Будь-які оперативні консультації з цього питання від фахівців Держгеокадастру можна отримати, зателефонувавши на гарячу лінію за номером 0 800 502 528.

ОПРИЛЮДНЕНО ГРАФІК ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК ОТГ

Стало відомо, у якій послідовності об’єднані територіальні громади отримуватимуть у власність державні землі. Держгеокадастр оприлюднив «План-графік передачі земельних ділянок у власність об’єднаних територіальних громад на 2018 рік»

Луганщина.ua

Тож, навесні землю отримають три громади Луганщини: Красноріченська селищна ОТГ (у березні), Біловодська селищна ОТГ (у квітні) та Чмирівська сільська ОТГ (у травні).

Влітку – Новопсковська (у червні), Білокуракинська (у липні) та Нижньодуванська (у серпні) селищні ОТГ.

Восени настане черга Привільської сільської (у вересні) та Троїцької селищної (у жовтні) об’єднаних територіальних громад.

Як відомо, 31 січня цього року Кабінет Міністрів України схвалив розпорядження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, що дозволяє провести земельну децентралізацію не вдаючись до змін у законодавстві.

Наразі в Україні створено 665 об’єднаних територіальних громад, на території яких знаходиться близько 759 тис. га земель сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у комунальну. Держгеокадастр розпочав процес передачі земель з 1 лютого 2018 року.

За матеріалами сайту decentralization.gov.ua

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх