У сєвєродонецькому офісі «Восток-SOS» пройшов дводенний тренінг, присвячений захисту дітей, які постраждали від сексуального насилля. На захід було запрошено трьох гостей – поліцейських-криміналістів із Республіки Чехія. Це перший їх візит у Сєвєродонецьк. Організацію взяв на себе БФ «Восток-SOS» за фінансової підтримки Посольства Франції у співпраці з «Team for Ukraine» та за сприяння Бюро служби кримінальної поліції і розслідування Чехії

Роман НАЗАРЕНКО

«ЗЕЛЕНІ КІМНАТИ»

Підполковник служби чеської кримінальної поліції Мартина Петровичова більше 20 років пропрацювала з дітьми, які постраждали від насилля. Зі своїми колегами вона розробила методику в цьому напрямку, за якою працюють поліцейські в Чехії.

Зокрема, пані Мартина розповіла про так звані «зелені кімнати».

Таких кімнат по всій країні 64, створюватися вони почали в 2004 році. Суть кімнат полягає в тому, щоб дитина, яку в них допитуватимуть, відчувала себе комфортно і безпечно. Для цього туди приносять іграшки, установлюють звичайні меблі, створюючи обстановку, яка не відрізняється від домашньої.

Під час допиту в кімнаті знаходиться дитина, слідчий та соціальний працівник. Іноді ще запрошують дитячого психолога. За чеським законодавством, присутність батьків на допитах неповнолітніх до 18 років не є обов’язковою.

09 - Чехи 1

У «зелених кімнатах» допитують також свідків, людей похилого віку та дітей, які скоїли злочин.

Щоб його задокументувати, поліцейські записують допит на мікрофон, який може бути встановлений в іграшку.

Потім аудіозапис можна буде використати у суді як доказ. Поліцейські слідкують за тим, щоб на допитах дитина не перетиналася з насильником. Цього вимагає чеське законодавство, яке оберігає, таким чином, дитину від емоційних потрясінь.

ЛЯЛЬКИ ЗАМІСТЬ СЛІВ

Присутніх на тренінгу окремо зацікавила роль іграшок під час допитів. Мова йде про спеціальні ляльки, які мають анатомічні особливості, як і у людини, в тому числі – статеві органи. На цих ляльках дитина показує, як саме було скоєне насилля. Від цього залежатиме, за якою статтею судитимуть злочинця.

Дитина акцентує увагу на ляльці, і це замінює їй слова. Їй не потрібно розповідати про насильство. Це мінімізує травмування її психіки.

Якщо поліцейський допитує дівчинку, то їй спочатку дають змогу вибрати одну з ляльок, яка за віком підходе до злочинця. Ляльки за віком є молодої, середньої та літньої людини.

В окремих випадках на місце злочину виїжджає спеціальний підрозділ, до складу якого входить психолог. Він надає дитині медичну допомогу. Поліції допомагають неурядові організації, які працюють в цьому напрямку. Проте у Чехії бракує психологів.

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

Підполковник Мартін Клечка, у свою чергу, розповів про міжнародну співпрацю чеської поліції з «Інтерполом» і «Європолом». Як приклад співпраці, він показав відео, на якому поліцейські контролюють в’їзд на авто до Чехії раніше засудженого за педофілію громадянина Німеччини. Ще раніше, перед самою поїздкою, поліцейські Німеччини передали повну інформацію про нього своїм чеським колегам.

У Чехії цей громадянин перебуває під наглядом поліції, що попереджає виникнення нового злочину. Згідно законодавства ЄС, такі громадяни, коли виїжджають із своєї країни, зобов’язані повідомити про це поліцію. В разі ігнорування цієї вимоги, вони несуть кримінальну відповідальність. Оскільки, Україна не долучилась до «Європолу», то її поліція позбавлена таких можливостей.

ВІДГУКИ

За словами начальника відділу ювенальної превенції ГУНП у Луганській області Дмитра Кашути, методика колег із Чехії може бути корисною для українських поліцейських. Проте для втілення її в життя потрібен час і співпраця з різними службами. Позитивним моментом він вважає те, що у Чехії на місце скоєння злочину виїжджає разом із поліцейськими соціальний працівник. На Луганщині такої взаємодії немає.

– На жаль, у нас «зелених кімнат» немає, і атмосфера, у якій допитують дітей, не сприяє тому, щоб вони йшли на співпрацю з поліцейськими, – сказав у свою чергу заступник начальника управління патрульної поліції в Луганській області Артур Красюн. – Думаю, що такі кімнати можна створити і у нас, проте це залежить від матеріально-технічного забезпечення поліції.

Експерт кримінальної поліції Республіки Чехія Петр Пойман зазначає: не слід думати, що в Україні все настільки погано. Чехам також є чому повчитися у наших поліцейських.

– В українській поліції дуже ефективний відділ, який займається кібербезпекою, – каже він. – У нас у цій галузі не має такого досвіду, як у вас. Крім того, близькість до фронту стимулює українську поліцію, щоб вона постійно була у добрій фізичній формі. На мою думку, наша поліція у тактичній підготовці трохи поступається вашій.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх