Близько сорока впроваджених у життя бізнес-ідей і безліч різноманітних видів виробленої продукції – від хендмейду до побутової хімії – представили третього березня на Доброярмарку в Сєвєродонецьку грантери Міжнародної організації з міграції. Організація впроваджує в Україні проекти на підтримку внутрішньо переміщених осіб та людей, які опинилися в складних життєвих обставинах внаслідок конфлікту на сході. Тому кожен з представлених на Доброярмарку проектів – це ще й історія життя окремої людини та її родини

Евеліна БОГДАНОВА

– Головна мета проектів МОМ – не лише підтримати окрему сім’ю, але й зробити поштовх до розвитку місцевого бізнесу, – наголосив Роман Любченко, національний координатор проектів Міжнародної організації з міграції Представництва МОМ в Україні. – А Доброярмарок, який, до речі, відбувається вже втретє в Україні, це гарна можливість для підприємців представити свою продукцію широкому загалу і встановити контакти з потенційними партнерами і контрагентами.

Доброярмарок зібрав в Сєвєродонецьку людей, які за підтримки МОМ розпочали або розширили власну справу. Більшість з них, звичайно, внутрішньо переміщені особи, історії яких дуже схожі між собою. Спочатку – війна, яка прийшла в їхні міста і змусила залишити рідні домівки. Далі – пошук житла, джерел для існування та соціалізація в нових громадах. Потім – співпраця з Міжнародною організацією з міграції: тренінг, складання і захист бізнес-проекту та започаткування власного (найчастіше – сімейного) бізнесу.

Світлана Лисечко до війни жила в Луганську. Сімейною справою їхньої родини було вирощування декоративних рослин. Через військові дії новим домом для сім’ї став Старобільськ. І вже три роки як Світлана разом з чоловіком за допомогою гранту від МОМ повністю з нуля відновили бізнес на новому місті, бо в рідному Луганську все господарство було зруйноване вщент.

– Звичайно прийшлося дещо підлаштуватися під місцевий ринок, тому розпочали займатися ще й плодовими рослинами та квітами. У порівнянні з Луганськом Старобільськ – невелике місто, місцевого населення не так багато, тому розповсюджуємо саджанці і в інші міста за допомогою «Нової пошти». Намагаємося триматися на плаву, – розповідає Світлана.

І як би там не було, родина Лисечків не полишає надії повернутися до Луганська, бо «рідний дім завжди ближче до серця».

Замість окупованої Горлівки новою адресою проживання для Дмитра Перепелиці став звільнений Слов’янськ. Виробництво та фасування прального порошку, соди кальцинованої у картонну тару стало новим джерелом доходу для Дмитра. За грантові кошти, отримані за проектом МОМ, було придбано обладнання для фасування сухих сумішей у поліетиленові мішки.

– Наразі виробництво розташоване на площі у 260 квадратних метрів, де працюють від трьох до п’яти співробітників в залежності від обсягів заказів, – зазначає Дмитро. – Нове обладнання дозволило економити на тарі, адже вартість картону для пакування лише за останні чотири місяці зросла на 70%. Для розвитку такого роду бізнесу потрібно, щоб в Україні відновилася хімічна промисловість, бо наразі сировину (соду, фосфати) доводиться купувати за кордоном. За тієї ж причини неможливо охопити зовнішні ринки. Як можна конкурувати з Європою, якщо ми там закуповуємо сировину і транспортуємо її в Україну для переробки?

І якщо учасники на Доброярмарку у першу чергу займалися просуванням своїх товарів на ринку Луганщини, то гості протягом усього дня мали приємний відпочинок. Кожен мав змогу насолодитися духмяним фіточаєм, імбирними пряниками, смачними пирогами, придбати товари для себе та подарунки для рідних і друзів, як то господарські сумки, постільну білизну, воскові свічки, м’які іграшки, керамічні статуетки та посуд, фігурні вироби з шоколаду, дитячий одяг, камуфляжні костюми, побутову хімію, саджанці рослин та багато іншого.

Для всіх охочих грантери МОМ провели майстер-класи з флористики, розпису керамічних глечиків та різьблення по глині.

Все це стало можливим завдяки реалізації проекту МОМ «Інтеграційна та стабілізаційна підтримка шляхом забезпечення засобами існування ВПО та населення, що постраждало внаслідок конфлікту в Україні» за фінансування Посольства Великої Британії в Україні.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх