3 травня відзначався День боротьби з бронхіальною астмою. БА є проблемою світового масштабу, і Україна – не виняток. За даними директора НДІ фтизіатрії і пульмонології академіка Ю.І. Фещенка, ймовірно астмою в Україні страждають близько 2,5 млн людей, хоча відповідно до офіційної статистики хворих в десятки разів менше. У Сєвєродонецьку на кінець 2017 року з діагнозом БА спостерігалося 597 осіб, по області – 2050

Луганщина.ua

У кінці 90-х років минулого століття лікарі всього світу незалежно один від одного стали відзначати ускладнення перебігу захворювання, збільшення смертності, швидко наступаючу інвалідизацію, відсутність ефекту від проведеного лікування.

Це стало поштовхом для активної ревізії всіх знань про астму і проведення нових функціональних досліджень. В результаті прийшли до єдиної думки, що БА, незалежно від ступеня тяжкості, є хронічним запальним захворюванням дихальних шляхів. Отже, якщо це хронічний процес, то його слід лікувати постійно, навіть тоді, коли прояви хвороби мінімальні.

БА часто буває сімейним захворюванням. Якщо один з батьків страждає на бронхіальну астму, ризик розвитку астми у дитини – 50%, якщо обидва – 65%. Крім спадкової схильності суттєвими факторами ризику БА є наступні:

– алергени домашнього пилу, з яких основну частину складає домашній кліщ;

– цвілеві, дріжджові гриби. Місцем розмноження цих грибів часто є тривало не ремонтовані системи опалення та охолодження, в т.ч. кондиціонери;

– нерідко БА розвивається після перенесених вірусних інфекцій, неефективного лікування пневмоній, бронхітів;

– потужним фактором ризику розвитку БА є висока концентрація шкідливих речовин у зовнішньому середовищі;

– окис азоту, двоокис сірки, окис і двоокис вуглецю, тобто головні компоненти викидів індустріальних відходів в промислових містах.

У цей час рідко зустрічаються типові для цієї хвороби напади задухи, виділяється так званий «кашльовий варіант». Крім того, єдиним симптомом БА можуть бути відчуття хрипів у грудній клітці. Згідно з міжнародними документами, «все, що супроводжується свистячими хрипами, слід вважати БА, поки не буде доведено протилежне». Запалення робить дихальні шляхи чутливими до впливу алергенів, хімічних подразників, тютюнового диму, холодного повітря або фізичного навантаження. Через вплив цих факторів дихальні шляхи стають набряклими, звуженими і заповнюються слизом. Якщо проводити адекватне лікування, запалення можна зменшити, симптоми контролювати, попереджати розвиток загострень. Ступінь тяжкості астми навіть у однієї і тієї ж людини, може змінюватися з плином часу. Вибір лікування залежить від ступеня тяжкості хвороби.

Загострення БА – це епізоди прогресуючого ускладненого дихання, кашлю, свистячого дихання, скутості грудної клітки, або комбінації цих симптомів. Перевага у лікуванні загострень має небулайзерна терапія, завдяки якій стала можлива ефективна подача препаратів безпосередньо у хворе місце у звичайних і високих дозах. На цей час вона доступна в Сєвєродонецьку в терапевтичних відділення та денних терапевтичних стаціонарах.

БА – це не заразна хвороба, не вирок і не привід для сорому. Спортсмени, політики, знаменитості і прості люди, що хворіють на астму, ведуть успішне життя.

Виникнення БА можна попередити. Якщо діти, в сімейному анамнезі яких є астма або алергія, уникатимуть впливу алергенів навколишнього середовища і всіляких подразників, з великою вірогідністю це може запобігти розвитку БА. Дорослим слід уникати впливу хімічних подразників у побуті і на робочому місці.

За матеріалами лікаря-пульмонолога Галини Дементьєвої

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх