Два роки тому Луганську область очолив Юрій Гарбуз. Днями голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації підбив підсумки, як змінилася вільна Луганщина за цей час, які напрями розбудови області сьогодні є пріоритетними, чого вже вдалося досягти та якою він бачить нову Луганщину в найближчому майбутньому

Евеліна БОГДАНОВА

– У 2016-му місце у Верховній Раді ви поміняли на крісло очільника рідної для вас, але охопленної війною області. Люди потребували змін, але водночас ясності та порозуміння. Чи вдалося, з вашої точки зору, задовольнити великі суспільні очікування?

– Очолити область у час війни – це виклик і колосальна відповідальність. Але я зробив цей свідомий вибір, тому що маю чітку мету – відновити мир на Луганщині. Всі мої зусилля направлені саме на розбудову мирного життя. І це співпадає з очікуваннями та сподіваннями луганців.

Під час відвідування районів, міст, сіл та селищ по всій підконтрольній українській владі території я бачу, що люди підтримують мої починання. І це для мене головне, отже я, на правильному шляху.

– Зрозуміло, що відновлення Луганщини потребує значних коштів та часу. Які напрями визначені вами як пріоритетні?

– Головним пріоритетом для області, де йде війна, є, звичайно, безпека громадян. Це запорука стабілізації ситуації та підвищення довіри в суспільстві. Тому багато зусиль направлено саме на налагодження системи взаємодії правоохоронних органів, органів цивільного захисту та місцевої влади для запобігання та боротьби зі злочинністю, попередження надзвичайних ситуацій та подолання їхніх наслідків.

Також одним з пріоритетів своєї діяльності я визначив сферу охорони здоров’я, тому що ця галузь дотична до кожного. За два роки вдалося створити матеріально-технічну базу, закупити обладнання і транспорт, про які навіть у мирний час годі було мріяти. У планах – будівництво обласної лікарні та онкоцентру.

І звичайно, не менш важливим напрямом є відновлення інфраструктури – критичної, дорожньо-транспортної, житлової, соціальної. Не всі об’єкти, які сьогодні стоять в руїнах, були зруйновані під час бойових дій, не по всіх дорогах їздили танки. Більшість з них методично знищувалася протягом декількох десятиліть. І все це потрібно сьогодні відновлювати або будувати заново.

– Давайте зупинимося детальніше на безпековому напрямі роботи.

– Дві тисячі поліцейських, рятувальників через окупацію перейшли на вільну Луганщину з непідконтрольної території області. Їх потрібно було забезпечити автомобілями, устаткуванням, обладнанням. Тому більше 70 млн грн було виділено з обласного бюджету на реалізацію Регіональної цільової програми розвитку правоохоронної сфери та цивільного захисту населення в Луганській області на 2016-2017 роки. І ця програма продовжена до 2019 року.

Майже 20 мільйонів витрачено на придбання трьох сучасних рятувальних машин, аварійно-рятувального устаткування, систем спецзв’язку, засобів індивідуального захисту для ГУ ДСНС у Луганській області. Ще стільки ж знадобилося для закупівлі спецтранспорту та устаткування ГУ Нацполіції та Управління СБУ в Луганській області. Майже 1,5 мільйони виділено на очищення території області від вибухонебезпечних предметів.

Цьогоріч планується впровадження системи «Безпечне місто» для посилення безпеки населення вартістю 26,1 млн грн.

– Люди у різних районах області відзначають, що останнім часом є значні покращення у сфері медицини. Багато в чому – це ваша заслуга...

– Так сталося, що більшість клінік з сучасним обладнанням було зосереджено в Луганську. З 2014 року область лишилася без них. До того ж, ситуація з ФАПами та амбулаторіями в населених пунктах у більшості випадків була плачевною. Тому за два роки втілено цілий комплекс програм, спрямованих на відновлення сфери охорони здоров’я Луганщини.

Майже 800 мільйонів за два роки витрачено на капітальні ремонти, реконструкцію лікувальних установ та придбання сучасного медичного обладнання. Кожна районна та міська лікарня сьогодні оснащена новим сучасним рентгеноапаратом. Луганська обласна клінічна лікарня та обласна дитяча клінічна лікарня отримали два реанімобілі. Безпрецедентний приклад як для Луганщини, так і для всієї України, це придбання 143 спецавтомобілів для медичних установ області.

Нещодавно відкрито найнеобхідніший для нашої області Центр відновлювального лікування та реабілітації ветеранів війни. Відкрито центральну районну поліклініку КУ «Старобільське РТМО». Організовано понад 130 нових робочих місць для інтернів-медиків. 64 виїзні бригади цілодобово надають жителям Луганщини екстрену медичну допомогу. На 100% забезпечено потреби всіх лікарень області у препаратах крові.

– Значні досягнення. А ось на дороги Луганщини скаржаться всі – і місцеві жителі, і гості області.

– 1100 кілометрів наших доріг – це дороги державного значення. І вони, дійсно, у жахливому стані. А виділення фінансування під державні дороги є занадто малим.

Звичайно я, як очільник області, хочу бачити на Луганщині гарні дороги. У 2017 році розпочато проект відновлення автодоріг за маршрутом «Кільце життя», відремонтовано ділянки автодоріг «Кремінна-Торське», «Старобільськ-Сватове». Відновлено міст через р. Сіверський Донець на автошляху Т-13-02 «КПП «Танюшівка»-Старобільськ-Бахмут», міст через р. Айдар на автодорозі Н-26 «Чугуїв-Мілове», а також шляхопровід на автомобільній ділянці дороги Р-66 (м. Сєвєродонецьк, вул. Об’їзна).

І цьогоріч на ремонт та відновлення доріг області виділено близько 600 млн грн. Для прикладу, фінансування дорожньої галузі, у порівнянні з 2015 роком, за минулий рік збільшено у 5 разів, а за планами на 2018-й – у 10 разів.

Але запускаємо в роботу ми ці гроші поступово, щоб, якщо держава все ж таки збільшить фінансування відновлення автодоріг, ці кошти можна було витратити на ремонт доріг Лисичанська, Рубіжного, Сєвєродонецька.

– Серед пріоритетів ви визначили ще відновлення інфраструктури. Що зроблено в цьому напрямку за 2016-2017 роки?

– Серед інфраструктурних питань найважливішим, певна річ, є підвищення енергетичної безпеки області. Зараз ми знаходимося на «енергетичному острові». Єдине джерело електроенергії на сьогодні – це Луганська ТЕС (м. Щастя). В умовах збройної агресії з боку Росії область постійно ризикує залишитися без енергопостачання. Тому першочергово Луганщина має приєднатися до Єдиної енергосистеми України.

Для вирішення цього питання сьогодні реалізується проект будівництва ПС 500 кВ «Кремінська», завершення якого планується у першому кварталі 2019 року. На це з державного бюджету було виділено 1,8 млрд грн.

Для відновлення газопостачання Тошківки, Нижнього та Кримського, де жителі з серпня 2017-го внаслідок артилерійського обстрілу з боку НЗФ не мали газу в домівках, було збудовано новий газопровід високого тиску від ГРС «Мирна Долина» (с. Підлісне) до ШРП у смт Тошківка. Вартість цього проекту склала 36,3 млн грн.

Також за цей період майже 94 млн грн були направлені на капремонт та реконструкцію водогонів, систем водопостачання та водовідведення. 53,2 мільйона витрачено на будівництво житлового будинку для переселенців на 107 квартир, розташованому у м. Рубіжному. 17,4 млн грн з обласного бюджету виділено на будівництво 134-метрової радіотелевізійної станції у Бахмутівці.

– Ремонтуються та реконструюються також і об’єкти соціальної інфраструктури?

– Так, наразі розпочато модернізацію освітньої інфраструктури – у 50-ти навчальних закладах проведені капремонти, у 450 – поточні. Створено 8 опорних шкіл.

У 37 закладах культури проведені капітальні ремонти на суму 85 млн грн. Відремонтовані Луганський обласний академічний музично-драматичний театр, Сєвєродонецьке обласне музучилище імені С. Прокоф’єва, а також 35 міських і районних закладів культури.

На суму 14,5 млн грн реконструйовано обласний фізкультурний центр «Олімп»: введено в експлуатацію басейн, залу важкої атлетики, спортмайданчик. Більше 7-ми мільйонів витрачено на ремонт спортивних закладів та облаштування спортмайданчиків у містах і районах Луганщини.

– Матеріальна база області оновлюється, створюються більш комфортні умови для життя людей. А ось чи змінюються разом із цим думки луганців? Яке, на ваш погляд, майбутнє очікує Луганщину?

– Я часто повторюю: зміст важливіший за форму – який би дах ми не накрили, важливо, що буде під ним. Тому питання ідеологічного позиціонування Луганщини й України в цілому для мене не менш важливі, ніж будь-які інфраструктурні речі. Люди ж обирають не якісну дорогу чи будівлю, хоча це теж важливо, а середовище, культуру, філософію буття, якщо хочете. Ми всі бачимо, яку біду приніс на нашу землю «руській мір». І ми маємо дати самим собі й оточенню адекватну відповідь на цей виклик, на сакральне питання: хто ми? Я переконаний, Луганщина стане місцем справжнього світанку, відродження України. Вона, як птиця Фенікс, постане зі згарища і здивує світ своєю зовнішньою і внутрішньою красою.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх