На початку травня представники громадськості та органів влади Луганської та Донецької областей в рамках навчального візиту відвідали Полтавщину. Учасники познайомилися з новими підходами та різноманітними практиками ефективних моделей діалогового партнерства, залучення та акумуляції ресурсів, впровадження спільних проектів, направлених на розвиток територій

Евеліна БОГДАНОВА

Візит став можливим завдяки реалізації проекту «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується ПРООН в Україні за підтримки Швейцарської Конфедерації, уряду Швеції та фінансування Європейського Союзу.

Чому Полтавщина? Мабуть, тому, що ця область посідає перше місце в Україні за кількістю договорів про співробітництво територіальних громад – до цього залучені 40% місцевих рад області.

РЕШЕТИЛІВКА

Яскравий приклад збереження давніх національних традицій був представлений гостям в Решетилівській ОТГ. Решетилівська громада здавна славиться створеними руками майстрів килимами, вишиванками, гобеленами.

Решетилівські килими та вишивка «білим по білому» внесені до переліку нематеріальної культурної спадщини України. Шедеври народного мистецтва килимарів Решетилівщини прикрашають сьогодні палац «Україна» та Маріїнський палац у Києві. Величезний гобелен народної майстрині з Решетилівки Надії Бабенко «Дерево життя» репрезентується у Блакитній залі штаб-квартири ООН у Нью-Йорку. В районному краєзнавчому музеї зберігається копія цього гобелену, а також вишиваної сорочки, виробленої у 1969 році для французької актриси Софі Лорен.

Від початку і до кінця – це ручна робота. І сьогодні відродженням національних традицій килимарства займаються Решетилівський художній професійний ліцей, який готує майстрів вишивки та килимарства, та майстерня художніх промислів «Соломія».

ПОЛТАВА

Цікавий досвід співпраці з міжнародними організаціями представили учасникам візиту в Полтаві. Відвідуючи навчально-виробничий центр крою та шиття, створений за реалізації проекту ПРООН, учасники візиту дізналися, що французькі жінки вдягають речі, виготовлені в Полтаві. Одяг французького бренду продається у Франції, але на бірці має позначку «Made in Ukraine». До речі, половина з працюючих у центрі – внутрішньо переміщені особи.

Ще один приклад соціально значущого проекту, реалізованого в рамках програми ЄС «Полтавська область для ВПО», це створення Кризового центру для жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах. Жінки можуть знаходитися у центрі до 6 місяців. За цей час їм допомагають відновити документи, знайти постійне місце роботи та організують дозвілля дітей на період робочого часу матері. Звичайно, перебування у такому центрі для жінок та їхніх дітей безкоштовне. Наразі керівництво центру розглядає можливість створення на території центру пекарні, де жінки зможуть працювати.

МИРГОРОД

Окрему увагу делегації привернув Миргород. По-перше, це облаштовані великими екранами з інформацією про рух маршрутного автотранспорту, з безкоштовним Wi-Fi та можливістю підзарядити власний смартфон зупинки громадського транспорту. По-друге, це підземні контейнери для сміття, розташовані поруч. Звичайно, кожен забажав, щоб такі зручності з'явилися й у власному місті. Проект «Smart-Місто» та екологічні проекти, впроваджені за підтримки міжнародних донорів у Миргороді, – цікаві зразки сучасних практик співпраці громад з ЄС/ПРООН.

09 - Полтава 2

Окремо наочний приклад впровадження громадськістю енергоефективних проектів у співпраці з міжнародними організаціями учасники побачили у житлових будинках. Дві однотипні двоповерхівки, які розташовані поруч, в одній діє ОСББ, а в іншій власники так і не спромоглися його створити, мають діаметрально протилежний вигляд. Не треба, мабуть, додавати, що саме будинок, де створено ОСББ, оновлений з підвалу до покрівлі, утеплений та охайний ззовні та всередині.

НОВІ САНЖАРИ

Селище розташоване на берегах Ворскли. Тут теж є джерела мінеральної води, просто не такі «розкручені», як у Миргороді. Прибувши до Нових Санжар, одразу звертаєш увагу на чистоту. Це – один з пріоритетів громади. Тут щочетверга всі жителі після трудового будня виходять на прибирання території. Кожне місце несанкціонованого сміттєзвалища прибирається силами працівників з благоустрою, а на його місці встановлюються столики з лавками для відпочинку та мангали. Звичайно, в таких місцях люди перестають смітити!

А ще родзинкою Нових Санжар можна назвати парк «Батьки та діти третього тисячоліття». На честь новонародженої дівчинки в парку висаджується липа, на честь хлопчика – дуб. І ведеться книга обліку – для потомків.

09 - Полтава 3

Залишається сподіватися, що візит став корисним для кожного, і учасники з Луганщини принесуть у свої громади досвід іншого регіону та знайдуть однодумців задля розвитку рідного краю.

На головному фото: навчально-виробничий центр крою та шиття одягу французьких брендів

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору