Як свідчить досвід Новопсковської об’єднаної територіальної громади, активність населення можна підвищити, якщо дати людям досить сильну мотивацію

Анастасія ПОЛТАВЕЦЬ

Новопсков вражає благоустроєм. І мова не лише про новенькі тротуари, якими не те що зручно, а просто приємно пройтись. Біля багатоповерхівок територію прикрашають дитячі майданчики, і загалом окремі місця селища мають просто святковий вигляд.

У попередніх випусках ми вже писали, що для Новопсковської територіальної громади минулий рік виявився показовим у плані проведення масштабних ремонтів соціальних об’єктів. Та головне – він сильно позначився на ініціативності населення. З одного боку, це пояснюється ростом свідомості членів громади, але в той же час не можна не врахувати ефективність заходів, якими «озброїлась» громада. Один з них – програма «Бюджет участі».

Ідею запозичили у Державного фонду регіонального розвитку. Суть її в тому, що з бюджету громади виділили 1 мільйон гривень на реалізацію проектів, які пропонували безпосередньо жителі, з розрахунку 100 тис. грн на один проект. Програма мала успіх – на конкурс було подано 11 проектів, які в основному були направлені на благоустрій прибудинкової території, облаштування дитячих та спортивного майданчиків тощо.

– Звідки взяли такі гроші? – перепрошує заступник голови Новопсковської ОТГ Микола Старцев і дає пояснення: – Це – залишки з бюджету розвитку. До загального власного бюджету, а це понад 26 млн грн, минулого року держава дала нам у вигляді субвенцій ще понад 20 млн грн. Отже, гроші ми мали, а ось громадської ініціативи виявилось замало. Людей потрібно було розбуркати.

І якщо спочатку громадяни не вірили у свої можливості, а до розробки проектів їх доводилося затягувати за рукава, то на 2018-й рік бажаючих виявилось більше. Та й самі проекти стали значущими для розвитку території. І що головне – врешті прокинулись села, які не розраховували на перспективу. Скажімо, цього року чи не половина проектів належить жителям села Осинове. Вони задумали і дитячі майданчики облаштувати, і футбольне поле до розуму довести, і спортивний інвентар придбати.

– Участь в конкурсі «Бюджет розвитку» ми взяли заради дітей, – розповідає новопсковський підприємець Оксана Седюк. – Хотілося хоч трішки покращити селищну інфраструктуру і створити дитячий майданчик біля нашої багатоверхівки. Дізналися, що буде така програма, подали проект. Виграли 100 тис. грн. За проектом нам поклали тротуари і плитку біля під'їздів, поставили карусель для дітей і встановили спортивні тренажери. У будинку сорок квартир, і в кожній другій – по двоє дітей. Увечері у дворі повно дітвори.

За ініціативи членів громади у Новопскові також створено чудовий парк. Спочатку поставили дерев'яні лавочки, потім облаштували дитячий ігровий майданчик і спортивні тренажери, поклали тротуарні доріжки і поставили ліхтарі та відеокамеру. Може, навіть фонтан буде. Матусі з дітьми дуже полюбили тут гуляти.

Цьогоріч на програму «Бюджет участі» в громаді також виділили мільйон, але умови змінили.

– Аби люди більше дорожили нашими коштами, ми ввели співфінансування, тобто громадяни повинні внести власні гроші, не менше 5% від вартості проекту, – розповідає Микола Старцев.

До ОТГ входить шість сіл, і перспектива кожного з них поки що не радує. Промислових об’єктів тут немає, а щодо розвитку сільськогосподарського виробництва сподівання поки що не виправдовуються. Бізнес приїжджає сюди з різними намірами та програмами, але населення дуже обережно до них ставиться. Скажімо, до створення сільгоспкооперативів. За багато років зневірились у відродженні своїх територій і бояться ризикувати. Та шанси у них є. Наприклад, у найвіддаленішому з сел – Макартетиному – багато пасічників. Цього року в районі створена асоціація пасічників, проведено фестиваль меду, а тепер громада налаштована й обласні чи міжобласні фестивалі проводити, щоб місцеві пасічники мали вагому мотивацію для свого розвитку.

Отже, слід так розуміти, що поточний рік буде ще ряснішим на реалізацію ідей громади у життя.

На фото: Оксана Седюк з сином на дитячому майданчику, побудованому за допомогою «Бюджету участі»

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору