Виконавчий директор Інституту світової політики, політичний експерт і письменник Євген Магда 29 травня презентував свою нову книгу «Гібридна агресія Росії: уроки для Європи» у Сєвєродонецьку. Незадовго до події журналісту «Луганщини.ua» вдалося взяти у політолога ексклюзивне інтерв’ю. З його слів, гібридна війна – це прагнення Росії підпорядкувати собі Україну, перш за все, за допомогою політичних, економічних та інформаційних інструментів. А єдиним шляхом до перемоги у цьому протистоянні для України є шлях внутрішніх перетворень

Віктор СЕМЕНЧЕНКО

ВІЙНА ЗА РОЗУМИ ЛЮДЕЙ

– Я приїхав на Луганщину насамперед як людина, якій не байдуже, що відбувається на Сході України. Комунікація між різними регіонами – це те, що нам сьогодні найбільше потрібно, – зазначив Євген Магда. – Одна з причин гібридної агресії Росії – це те, що на Сході і в Криму було замало українського компоненту. Не лише української мови, а розуміння українських інтересів, проявів української культури, українських медіа. Все це потрібно виправляти і проводити певну роботу над помилками.

На його думку, сьогодні ситуація в Європі також має загальні ознаки гібридної агресії Росії: прагнення однієї держави нав’язати іншим власне бачення політичних процесів і їхньої ролі в сучасному світі, агресивний вплив на свідомість громадян інших держав. Автор книги визначає агресію Російської Федерації саме як гібридну, тому що на фоні існуючих дипломатичних відносин з РФ у зоні конфлікту на Донбасі продовжують гинути люди.

– За даними ООН загинуло понад 10 тисяч людей. Це величезна цифра, яка дуже змінила Україну, – каже він.

Як же протистояти російській навалі? Євген Магда вважає, що у гібридній війні боротьба ведеться не за територію, а за розуми людей. Перемога в такому конфлікті можлива тільки за умови внутрішніх змін у країні, а також чіткого визначення національних інтересів, які не прив’язані до персоналій політиків. Водночас, за словами експерта, наразі важко говорити про якісь конкретні терміни завершення конфлікту на Сході країни:

– Саме про це ми сьогодні говорили з офіцерами Об’єднаних сил. Я людина цивільна, але не знаю боєприпасів, які зупиняють свій політ, коли вони перетинають державний кордон. Росія має в своїй військовій доктрині положення про можливість застосування ядерної зброї в разі нападу на неї. Крім того, військова операція із звільнення Донбаса ускладнюється тим, що це густонаселені агломерації, велика кількість цивільних людей, складний рельєф. Тому Україна має змінювати себе зсередини і рухатись вперед, шукати можливості для відновлення свого суверенітету і територіальної цілісності. Це буде не надто швидкий процес, як хотілося б більшості громадян України, але і не такий повільний, як думають наші опоненти.

МЕХАНІЗМИ ВПЛИВУ

Говорячи про національні інтереси, автор назвав приклади. Це – процес відновлення територіальної цілісності, становлення Єдиної помісної української православної церкви, євроатлантична та європейська інтеграція.

05 - Магда 2

– Інтереси ці мають бути вищі за політичні суперечності і можливі епізоди політичної боротьби. Цей процес почався ще в 2014 році і призупинився через пряме військове вторгнення Росії. Приборкати Україну – це питання для Росії носить стратегічний характер, і вона буде намагатися втілити його в життя за будь-яку ціну. Внутрішня дестабілізація України для Росії набагато дешевша, ніж військовий наступ. Тому щонайменше наступні 5-6 років для українського суспільства будуть достатньо складними та напруженими.

Вступ до НАТО та ЄС, зокрема, – це елементи остаточного, юридично оформленого виходу з-під російського впливу, каже Магда.

У його книзі також йдеться про те, що для боротьби проти «гібридного ворога» потрібна інформаційна грамотність, адже одним із основних компонентів гібридної війни є війна інформаційна – фейки та маніпулювання суспільною свідомістю. Росія прагне розхитати Україну зсередини інформаційними атаками, як всі ми вже не раз встигли переконатися. Отож, зважаючи на це, необхідно чітко визначитись з механізмом впливу на свідомість людей, насамперед молоді, яка вимушена жити на тимчасово окупованій території.

– Треба розуміти, що там люди живуть в умовах постійного жорсткого інформаційного впливу. Треба робити ставку на молодь, на людей креативного мислення. Спрощення процедури вступу до українських ВНЗ для мешканців окупованих Донбаса і Крима – є дуже правильний крок, – вважає Євген Магда. – Саме через освіту ми отримаємо своїх агентів впливу, які готові до подальшої дискусії на тему розвитку українського сходу.

Також, додає він, Україні сьогодні дуже потрібна агенція хороших новин, яка насамперед починає свою дію на Донбасі і розповідає про події, які пов’язані абсолютно не з війною.

– Зміни у місцевому самоврядуванні, нові школи, нові лікарні – знайти хороші новини цілком можливо.

ПРИЧИНИ ВІЙНИ

Говорячи про причини війни на Сході, політолог визнає, що російську агресію Україна значною мірою спричинила своїми помилками. За його словами, в той час, коли наші сусіди, країни колишнього соціалістичного табору, здійснювали у себе перетворення, в Україні відбувалася «імітація діяльності». Ми нераціонально використовували можливості, отримані після здобуття незалежності: вітчизняна еліта не придавала належної уваги ані унікальному транзитному потенціалу, ані радянської спадщини в економіці, ані навіть енергії подій на Майдані в 2004 році.

Тим часом Росія готувалася до агресії проти України. Протягом тривалого часу, задовго до подій на Майдані.

05 - Магда 3

– Оскільки у нас не були визначені національні інтереси, країна залишалася між «тут» і «там». А для Росії відновлення контролю над Україною, як я вже казав, є ключовим моментом. Без контролю над Україною Росія не може відновити свій вплив в межах колишнього Радянського Союзу. РФ мала на меті відрізати Україну від виходу до моря, аби позбавити експортного потенціалу.

Якби з’явилась низка «народних республік», які б відрізали азовський і чорноморський порти, далеко не факт, що Україна вистояла б як держава. Ми сьогодні ще самі не усвідомлюємо, наскільки велику роль грає той факт, що Україна вистояла в 2014 році, – зазначив експерт.

Отож, Росія гібридною війною проти України намагається вирішити актуальне для себе геополітичне завдання – позбутися конкурента у впливі на пострадянському просторі. Гіпотетична поразка України суттєво деморалізує низку держав Центральної та Східної Європи. Наразі, повторює Євген Магда, «рецепт» для країни існує один – змінюватись зсередини.

На фото: презентація книги у Сєвєродонецьку

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх