Довершеним взірцем сакральної архітектури періоду українського модерну є церква святих Кирила і Мефодія в селі Тишківка Марківського району Луганської області. Храм цей пережив дві війни, встояв під час свідомого руйнування радянською владою, потерпав від «візитів» вандалів та шукачів скарбів

Луганщина.ua

Оскільки його почали будувати у 1905 році, а відкриття прийшлося на неспокійний передреволюційний час, богослужилося в храмі досить недовго. Після смерті у 1929 році священика, якого поховано поруч із церквою, Кирило-Мефодіївський храм закрили на невизначений термін.

«За час нетривалого богослужіння навряд чи у храмі «поназбиралося коштовностей», – відказують шукачам скарбів тутешні жителі, запобігаючи марному руйнуванню стін та підлоги крадіями. Найбільшу цінність являє собою власне будівля.

Її величну постать на пагорбі можна побачити, знаходячись в радіусі 5-8 км, тому дзвіниця церкви слугувала постом для німецьких снайперів за часів Другої світової війни. Як і собор з однойменного роману Олеся Гончара, храм в радянські часи довго використовувався в якості зерносховища. Він міцно тримався і до нашого часу «дожив» з 30-відсотковими втратами: не збереглися куполи, внутрішнє оздоблення і вітражі, зруйновано бокові входи.

Храм святих Кирила та Мефодія – яскравий приклад поєднання архітектурних стилів епохи модерну в Україні. В архітектурі церкви співіснують декілька стилів: тут і характерні для українського модерну шестикутні вікна, і ґанки, оформлені під московські храми XVII сторіччя, парні вікна та декоративні колони по кутах – привнесення з візантійської архітектури. Зовнішньо восьмикутний будинок з арковими вікнами й восьмикінечними хрестами на ставнях архітектурою нагадує латинський храм.

Згідно з витягом з наказу Міністерства культури і туризму України № 1001/0/16-08 від 24 вересня 2008 року, відповідно до статей 5, 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини», Храм святих Кирила та Мефодія занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення об’єктів культурної спадщини.

Місце розташування: Марківський район, с. Тишківка

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх