Планується, що на Луганщині за рахунок державної субвенції постійну «адресу» прописки отримають три дитячих будинки сімейного типу та понад шістдесят дівчат і юнаків з числа дітей-сиріт

Анна ЧЕРКАШИНА

ЗРУШЕННЯ Є

На підконтрольній території області зараз проживає 1451 особа зі статусом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У них багато проблем, і одна з основних – як після виховання в дитячому будинку сімейного типу або в інтернаті не залишитися без даху над головою. Поволі вона зрушується з місця.

Так, у лютому парламентарі ухвалили Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту житлових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа».

– Встановлено, що діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування, які досягли 16-річного віку і перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, відтепер мають право бути зарахованими на соціальний квартирний облік за місцем, яке вказане у довідці ВПО, – підкреслює особливості нововведення начальник обласної служби у справах дітей Раїса Родіна.

Що потім? В ідеалі, в разі відсутності права на житло, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують сиріт упорядкованим соціальним житлом. Але станом на кінець грудня минулого року, за даними служб у справах дітей виконкомів міських рад та райдержадміністрацій, на квартирному обліку в області перебувало 127 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

При цьому в області затверджено Регіональну цільову програму забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа на 2017-2018 роки. Сьогодні ведеться робота по внесенню змін до вищезазначеної програми в співвідношенні фінансування: 50% – обласний бюджет, 50% – місцевий бюджет.

ЧЕРГА «ПОСУНУЛАСЯ»

Протягом минулого року 27 дітей-сиріт таки отримали житло.

– Троє отримали житло з житлового фонду в Лисичанську, двоє – за рахунок місцевих бюджетів – у Біловодському та Сватівському районах. Також вперше минулого року за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам придбано 7 будинків та 14 квартир. Це дозволило забезпечити соціальним житлом 22 дитини-сироти, та дітей, які позбавлені батьківського піклування. В одному випадку в одне помешкання заселилися брат і сестра з числа сиріт, – пояснює Раїса Василівна.

Начальник обласної служби у справах дітей із задоволенням відзначає, в яких містах і районах області активно проводилась робота по використанню цієї субвенції: Біловодському, Міловському, Новоайдарському, Новопсковському, Сватівському, Станично-Луганському, Троїцькому районах та м. Рубіжне.

– А ось міста Лисичанськ і Сєвєродонецьк, Білокуракинський, Кремінський, Марківський, Попаснянський та Старобільський райони взагалі не надали пропозиції про потребу в субвенції, – підкреслює Раїса Родіна.

Цього року для Луганської області також передбачене фінансування в рамках субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла і приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, і забезпечення житлом дітей-сиріт.

– Районами і містами області ведеться робота з пошуку житлових об'єктів для подальшого придбання, готуються подання і документи на житлові об'єкти для розгляду на комісії, – розповідає Раїса Василівна. – В рамках цієї субвенції Луганщині надано близько 15 мільйонів гривень. Комісію, яка буде займатися розподілом коштів, вже створено. Але це не свідчить про те, що така обласна комісія вирішує, кому конкретно надати житло.

Вона розглядає пропозиції органів місцевого самоврядування міст і районів, вирішує, чи підходить запропоноване житло. Минулого року через те, що запропоноване житло для сиріт вимагало серйозного ремонту, ми відмовили Біловодському, Міловському, Станично-Луганському районам. Нам були потрібні гарантії, що ремонти будуть проведені своєчасно і якісно. Бо інакше який сенс повертати дитину в ті ж умови, з яких її свого часу забирали? І тільки представники влади Станиці Луганської надали гарантійний лист, що проведуть необхідні роботи, та й обіцянку виконали. У перші дні червня знову відбудеться засідання такої робочої комісії.

Втім, є питання: наскільки можна буде за допомогою коштів державної субвенції «посунути» чергу сиріт, які чекають свого житла?

– Планується, що за рахунок цих грошей в області можна буде придбати житло для 3 дитячих будинків сімейного типу. Крім того, треба передбачити житло для патронатних сімей. У двох районах мають бути створені так звані малі групові будиночки. Це притулок для дітей, яких нікуди подіти у найперші часи, – перераховує об’єкти Раїса Родіна. – Щодо придбання квартир або кімнат для сиріт, проблема в тому, що тільки-но оголошується тендер, одразу злітають ціни на житло. І все ж, орієнтовно ми виходимо на поліпшення житлових умов для 63-67 осіб.

Залишається додати: якщо в минулому році це було житло соціальне, то в поточному мова йде вже про постійне.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх