Краще один раз побачити, ніж сто разів почути: минулого тижня в рамках Програми «Відновлення та розбудова миру», що реалізується ПРООН за підтримки Швейцарської конфедерації та Уряду Швеції, делегація з Луганщини відвідала Республіку Польща. Держслужбовці, представники місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад та громадськості ознайомилися з європейським досвідом впровадження реформ

Луганщина.ua

За менш ніж три десятки років завдяки реформам Польща зробила великий стрибок вперед від країни радянської зони впливу до демократичної європейської держави з високим рівнем розвитку економіки і громадянського суспільства. Україні, яка наразі лише розпочинає реформи, цей досвід надзвичайно важливий.

– Реформи в Польщі дозволили доволі швидко змінити країну на краще, – зазначив Євгеній Целіщев, головний спеціаліст департаменту зовнішніх зносин Луганської ОДА. – Сьогодні середній рівень заробітної плати в Польщі складає близько 5 тис. злотих (1170 євро). Заробітна плата держслужбовців може досягати 12 тис. злотих. Основний закон про місцеве самоврядування був прийнятий в гміні в 1990 році, а в повіті та воєводстві – в 1998 році. Держава здійснює лише функцію контролю за дотриманням законодавства на рівні воєводства за гмінами та повітами (територіальні одиниці).

05 - Поляки коллаж 3

Розпочалася поїздка з відвідування міста Катовіце – центра Сілезького воєводства. І далі, кожного дня навчального візиту, представники луганської делегації відкривали для себе нові куточки Польщі, відзначали численні переваги вступу країни до ЄС, реформи децентралізації та їхній вплив на розвиток суспільства.

– Велика вдячність уряду Швеції, Швейцарській конфедерації та Ірині Жученко – раднику ПРООН – за можливість власними очима побачити ті зміни, які відбулися в Польщі. Успішний приклад реформи децентралізації в Польщі доводить, що курс нашої держави в цьому напрямку, однозначно, обраний правильно, – підкреслив Олександр Костенко, директор Департаменту масових комунікацій Луганської ОДА. – Кожен з учасників побачив щось цікаве саме для своєї сфери. Для мене, як керівника профільного департаменту, найцікавішим було те, яким чином відбувається комунікація та співробітництво місцевої влади з громадськістю. Як і у нас, в Польщі є деякі проблеми в цих питаннях, зокрема незначна доля активних громадян. В іншому, звичайно, вони на голову вищі від нас.

05 - Поляки коллаж 1

Однією з зупинок стало польське місто Рибнік. Сілезький край у Польщі часто порівнюють з українським Донбасом. І саме тому Рибнік, як типове промислове місто з населенням близько 140 тисяч мешканців, гості з Луганщини порівнювали з Сєвєродонєцьком... На жаль, порівняння виявилися не на нашу користь. Перевага місцевого самоврядування Польщі в тому, що саме громада вирішує, куди рухатись і на що витрачати кошти. І це стало можливим завдяки децентралізації.

– Враження дуже позитивні, – відзначив Артур Король, голова Міловської РДА. – Незалежні одна від одної гілки влади – щось схоже ми сьогодні намагаємося створити в Україні. Але разом зі схожістю моделі обсяги бюджетування на відповідні цілі відрізняються. Треба зазначити, дуже активно поляками залучаються кошти міжнародних донорів, і результати просто неймовірні. Мене зацікавила польська система профтехосвіти. В Польщі фактично всі, хто випускається зі шкіл та обирають для себе робітничу спеціальність, працевлаштовуються і мають достойний рівень життя. У нас ця система в повному масштабі наразі не діє.

05 - Поляки коллаж 4

Під час навчального візиту луганчани відвідали адміністрацію маршалка (державна посада) у місті Краков, поспілкувались з керівником секретаріату, начальником відділу розвитку персоналу щодо особливостей в роботі місцевого самоврядування Малопольського воєводства. Дізналися, що важливим чинником розвитку регіону є кошти ЄС, які надаються на конкурсних засадах у рамках програми регіонального розвитку. Бюджет воєводства на 7 років складає 3 млрд євро за рахунок коштів ЄС.

– У кожному місті я шукав, що могло б стати в нагоді для Сєвєродонецька. Наприклад, дуже сподобалася організація громадських заходів: перегляду матчів чемпіонату світу по футболу, виїзного громадського харчування чи турботи про жителів під час спеки, – акцентував Валентин Казаков, міський голова Сєвєродонецька. – Але треба розуміти, що просто так переймати досвід Польщі не вийде. У нас різне законодавство і бюджети. В Польщі значну частину займає допомога ЄС, яка складає до 50% від загального бюджету міста. І в основному вона направлена на масштабні інфраструктурні рішення – будівництво культурних, спортивних споруджень, утримання доріг. В Польщі наразі є розуміння того, що всі проекти потрібно робити точково. Відповідно до польських законів вони можуть сконцентруватися на певних локальних проектах. І це, мабуть, правильно. У нас поки що дещо інший підхід.

05 - Поляки коллаж 2

Моменти з візитів луганчан до різних міст Польщі

Одним з пунктів призначення навчального візиту стала Адміністрація міста Пщини. Тут луганчани відвідали реставрований за рахунок коштів ЄС замок принцеси Дейзі, яка є ключовою персоною промоційної кампанії міста, та демонстраційний зоопарк-ферму зубрів, який теж впроваджено спільно з ЄС з метою розвитку біологічного розмаїття – актуального для Європи напрямку.

З останніх проектів, які реалізуються зараз в Пщині – проект розбудови велоінфраструктури вартістю 35 млн злотих, проект із заміни вуличного освітлення (3 млн злотих), проект біологічного розмаїття (2,5 млн злотих).

– Під час візиту я ще раз переконався, що за об’єднанням громад – майбутнє, – наголосив Борис Руденко, заступник голови Кремінської райради. – Але наше законодавство, на мій погляд, ще не готове. Йому потрібне удосконалення. І це нормально, бо, наприклад, в Польщі реформи йдуть з 1998 року, і поляки досі ще не впевнені, як правильно все зробити. Але все ж таки видно, що Польща рухається у вірному напрямку.

Один з днів навчального візиту був присвячений досвіду міста Міколув, яке є центром однойменного повіту. Повіт Міколува має 6 гмін, з якими плідно співпрацює. При цьому гміни адміністративно не підпорядковані повіту. Спільні проекти реалізуються на договірних засадах. І кожен регіон Польщі активно працює над залученням зовнішніх коштів, в тому числі коштів структурних фондів ЄС, а також бере участь у конкурсах та грантах.

– Ми отримали дуже багато корисної інформації в частині співробітництва органів місцевої влади з громадськістю, – відзначила Ганна Руденко, перший заступник голови Громадської ради при Луганській ОДА. – Наприклад, організація роботи з громадським бюджетом в Родніке: в холі міськради стоїть великий монітор, на якому кожен бажаючий може ознайомитися з переліком проектів, подивитися документацію і проголосувати за них. Також цікавою стала методика формування місцевого бюджету адміністрації Лібьонжа, коли процесу формування бюджету передує опитування жителів міста. Це корисний досвід, і нам потрібно впроваджувати його в Україні.

Відвідування міста Лібьонж стало завершенням навчального візиту до Польщі. Бургомістр міста – пан Яцек Лятко – презентував свій повіт, показав реалізовані проекти, серед яких ремонт дороги вартістю близько 1,5 млн злотих, 3D-кінотеатр – 1,5 млн злотих, та розказав про плани будівництва сучасного спортивного комплексу з басейном вартістю 700 тисяч злотих за рахунок коштів ЄС.

05 - Наши в Польше 1

Спілкування з бургомістром Лібьонжу Яцеком Лятко

– Реформи місцевого самоврядування в Польщі тривають 25 років. І провести їх без підтримки громад влада, на мій погляд, не змогла б, – розповів пан Яцек Лятко. – Радянська окупація не повністю прополоскала мізки громадянам Польщі – у нас збереглася пам’ять про демократію, тому нам легше вдалося втілити реформи. Я дуже задоволений децентралізацією, тому що ми, як орган місцевого самоврядування, маємо власні кошти для управління, знаємо потреби мешканців, і ці кошти призначаємо на відповідні цілі.

– Останні 27 років, поки ми в Україні не могли визначитися з курсом, поляки, як суспільство, разом з ЄС будували нову країну, – каже Віктор Соловйов, секретар Рубіжанської міськради. – І вони її збудували, а це потягло і зміни у відносинах людей. Важливо, на мій погляд, те, що в суспільстві була відповідна консолідація: вони розуміли, чого прагнуть, куди йдуть, і не метушилися у своєму виборі. Такої консолідації в українському суспільстві поки що не вистачає. Але вважаю, з часом усе зміниться.

На головному фото: делегація у місті Пщина

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх