Близько 62% українських трудових мігрантів планують працювати в Польщі, 11% з них розраховують залишитися там назавжди. Такі дані оприлюднила прес-служба Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування з посиланням на результати соціологічного дослідження, проведеного в Україні на замовлення польської компанії Personnel Service. А ось які напрямки українці Сходу вважають за пріоритетні, які професії обирають та чи вигідно стати заробітчанином в Європі, розповіла Юлія Погорєлова, керівник східної філії ПП «Viabona Jobs» – рекрутингової компанії з працевлаштування за кордоном

Евеліна БОГДАНОВА

– Існує стійкий стереотип, що жителі Заходу України їздять працювати в Європу, а українці Східної частини нашої держави обирають Росію. Чи це дійсно так?

– Зупинка промислових підприємств, високий рівень безробіття на селі змушує людей виїжджати на заробітки за кордон.

Але статистика доводить, що Росію, як країну для працевлаштування, жителі Східних областей обирають дедалі рідше. Тому діяльність компанії «Viabona Jobs» зосереджена на працевлаштуванні людей саме в західних країнах. І найчастіше – у Польщі, бо на сьогодні це за статистикою – найпривабливіша країна для працелаштування серед українців. Зокрема, східна філія компанії, яка розташована в Сєвєродонецьку, надає послуги з офіційного працевлаштування саме в Польщі.

– Що впливає на вибір людей?

– По-перше, навіть попри те, що Росія знаходиться поряд, майже вся робота, яка пропонується там, є неофіційною. В Польщі – навпаки, з працівником укладається офіційний договір і на нього розповсюджуються такі ж норми соціальної захищеності, як і для громадян Польщі. По-друге, в Польщі майже за всіма вакансіями передбачене безкоштовне житло. Людина сплачує гроші лише за комунальні послуги, за свій комфорт. Це близько 100 злотих або 800 гривень на місяць. Умови житла – нормальні, є спальне місце, пральна машина, плита електрична, інтернет. І жити десь у вагончику в Росії, чи в нормальних умовах в Польщі – звичайно, різниця є.

Ще один невеликий плюс – це ціни. Продукти харчування в Польщі коштують стільки ж, скільки і в Україні, а деякі товари – навіть дешевше. Якщо все це порівняти, звичайно, робота в Польщі набирає більшу кількість балів у порівнянні з Росією. І якщо співвіднести ці витрати та рівень заробітку, зрозуміло, чому люди все частіше обирають Польщу.

– Які пропозиції сьогодні пропонують українцям польські роботодавці?

– Вакансій пропонується багато, і у людей є вибір. Перший великий напрямок – це будівництво. В основному, це робота для чоловіків. Вибір, звичайно, залежить від того, що людина вміє. Заробітна плата в будівельній галузі Польщі коливається від 30 до 40 тисяч гривень щомісяця. Єдине, що іноді лякає наших працівників, це 10-годинний робочий день.

Окрім будівництва, багато вакансій пропонують сільгоспвиробники – починаючи з догляду за тваринами і закінчуючи зборами ягід, овочів та фруктів чи робіт в теплицях. Ці пропозиції цікаві в першу чергу для людей з сільських районів.

Для жінок пропонуються різноманітний некваліфікований труд: робота на складах брендового одягу, в харчовому виробництві, на лініях пакування чи фасування. Роботи багато і вся вона різнопланова, тому всі, хто звертаються до нас, знаходять собі вакансію, яка б їх влаштувала.

– А яку роботу обирають жителі Луганської області, які виїжджають на заробітки в Європу?

– Половина з тих, хто звертається до нашої східної філії, шукають вакансії, які не потребують спеціальної підготовки, інша половина – роботу згідно з власною кваліфікацією. Є випадки, коли люди працевлаштовувалися і за спеціальностями в сфері юриспруденції, економіки, але вимоги до таких фахівців вищі. І в цьому випадку обов’язкове знання мови.

– Чи вплинув безвіз на кількість бажаючих працевлаштуватися в Європі?

– Певною мірою. З впровадженням безвізового режиму громадяни України можуть тепер їхати працювати в Польщу двома способами: за біометричним паспортом на три місяці та за робочою візою D на півроку з можливим продовженням її терміну. Але безвіз передбачає, що людина після повернення в Україну три місяці не може перетинати кордон. І роботодавці віддають перевагу працівникам з візою. Але, звичайно, це дещо дорожче і довше за часом оформлення документів.

– Скільки часу потрібно для оформлення документів на виїзд за кордон з метою працевлаштування?

– В цілому оформлення поїздки по робочій візі триває приблизно місяць, адже візовий центр в Луганській області відсутній, найближчий – у Харкові. І для оформлення візи ми замовляємо в польському воєводстві запрошення на роботу, якого чекаємо два-три тижні.

А для безвізу строки обумовлюються лише строками вибору клієнтом вакансії. В будь-якому випадку співробітники «Viabona Jobs» повністю супроводжують людину від звернення і до самого моменту працевлаштування на підприємство. До від’їзду людина знатиме, в якому населеному пункті, на якому підприємстві і на якій посаді вона буде працювати, що входитиме в її обов’язки, де вона буде проживати, скільки коштуватимуть для неї комунальні послуги.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх