Створена майже два десятиріччя тому Міжнародна громадська організація «Луганське земляцтво» єднає між собою уродженців Луганської області, які проживають у Києві та інших містах України та світу. І якщо до 2014 року діяльність організації носила в основному просвітницький, культурний характер, за відомих подій, які відбулися на сході країни, він дещо змінився. Про це – в інтерв’ю з головою ради МГО «Луганське земляцтво» Вадимом Гораном

Евеліна БОГДАНОВА

– 2014-й для всіх став переломним. Як вплинули військові дії на діяльність Луганського земляцтва?

– З моменту свого заснування воно виконувало передусім функцію сприяння культурно-соціальному розвитку Луганської області, презентації історії та культури Луганщини на всій території України та за кордоном. Один з прикладів такої роботи – серія заходів, яку ми проводили у співпраці з облдержадміністрацією за програмою «Луганське земляцтво рідному краю».

Ми і до сьогодні підтримуємо творчу інтелігенцію, проводимо різнопланові заходи, де виступають творчі колективи, артисти різних жанрів, що представляють Луганську область. Але з початком військових дій на сході України основну увагу МГО «Луганське земляцтво», звичайно, приділяє гуманітарній діяльності та допомозі тим, хто постраждав від конфлікту.

– Що це за допомога?

– Насамперед, Земляцтво забезпечує інформаційно-консультативну та юридичну підтримку внутрішньо переміщених осіб, здійснює допомогу у працевлаштуванні, пошуку житла, надає необхідну психологічну допомогу. Ми забезпечуємо організаційну та представницьку допомогу у відновленні особистих документів, реєстрації за місцем перебування, спілкуванні з представниками влади. Займаємося збором та передачею гуманітарної допомоги вразливим категоріям населення сходу.

Ще один напрямок діяльності – допомога переселенцям-підприємцям у перереєстрації та розвитку бізнесу на новому місці, сприяння захисту прав організацій, які були вимушені переїхати.

Окремо важливою складовою діяльності Луганського земляцтва я вважаю допомогу дітям-переселенцям у питаннях оздоровлення та відпочинку, психологічної адаптації на новому місці.

– Органи влади сприяють діяльності Земляцтва?

– Так, і не тільки вони. Нам допомагають як органи державної влади, місцевого самоврядування, так і різноманітні громадські та міжнародні організації. Наші партнери – це Київська міська державна адміністрація, Луганська та Донецька обласні військово-цивільні адміністрації, районні адміністрації міста Києва, УНН, Укрінформ, Благодійний фонд «Правозахист-2010», ГО «Луганська рада підприємців», швейцарська Недержавна дипломатична організація «Центр гуманітарного діалогу» та інші.

– З якими питаннями найчастіше до вас звертаються люди?

– Більшість питань пов’язані з отриманням безкоштовної юридичної допомоги, а також допомоги дітям-переселенцям у Києві. Якщо детальніше, найчастіше питання стосуються соціальних виплат, субсидій, можливостей отримати компенсації за зруйноване чи пошкоджене житло у Луганській області. Також до юристів Земляцтва надходять питання щодо нерухомого майна, яке залишилося на тимчасово непідконтрольних територіях, призначення та стягнення аліментів, розірвання шлюбу.

– Чи ведеться статистика звернень? Багато людей потребує різного роду підтримки?

– Протягом 2015-2018 років до МГО «Луганське земляцтво» звернулися за допомогою більше 15 тисяч вимушених переселенців. Більше 3 тисяч переселенців отримали допомогу від юристів Земляцтва. Більше 10 тисяч дітей ВПО взяли участь у культурно-розважальних та оздоровчих заходах, організованих нами. І більше тисячі громадян з числа переселенців відвідали юридичні семінари та тренінги.

– Які проекти були втілені у життя МГО «Луганське земляцтво»? Які наразі тривають?

– У 2015 році Луганським земляцтвом було створено програму «Швидка юридична допомога». Вона діє і до сьогодні. Також працює програма допомоги дітям-переселенцям. До речі, в її рамках було засновано три стипендії для юних талантів з числа переселенців в області мистецтва, спорту і науки. Луганським земляцтвом ще було засновано інформаційний портал «Східне партнерство», який висвітлює теми, актуальні для переселенців та жителів Луганської області.

Ми постійно проводимо культурні та спортивні заходи – концерти, фестивалі, турніри – як для переселенців, так і для жителів Луганщини. Ці заходи спрямовані на підтримку талантів і об’єднання жителів України, незважаючи на регіон їх проживання. Це святкування 220-ї річниці від заснування Луганська у київському парку «Нивки», на яке завітало більше 2 тисяч ВПО, киян та гостей міста. Це фестиваль «Мир нашому дому», в якому взяли участь талановиті виконавці, вокально-інструментальні та хореографічні колективи з Луганщини.

Серед спортивних заходів – молодіжний футбольний турнір на

Кубок «Східного партнерства» в районах Луганської області, турнір із змішаного футболу та футбольний турнір «Олімпійські надії» на призи Луганського земляцтва.

– Скільки членів сьогодні налічує Земляцтво?

– Земляцтво підтримує зв’язок з більш ніж 15 тисячами земляків, включаючи людей, які проживають на території Луганської області, а також осіб, які змушені були переселитися до інших областей чи проживають за кордоном.

– Чи є представники вашої організації на Луганщині?

– Так, на Луганщині працює офіс юристів-правозахисників Луганського земляцтва. Наші юристи базуються в Сєвєродонецьку, але також регулярно виїжджають до інших населених пунктів області задля моніторингу ситуації щодо захисту прав жителів Луганщини. У разі необхідності до юристів Земляцтва можна звернутися по допомогу за телефонами: 050-762-36-29; 050-139-04-13.

– Які плани Земляцтва на перспективу?

– У планах наразі – реалізація спільного зі швейцарською Недержавною дипломатичною організацією «Центр гуманітарного діалогу» проекту створення платформи суспільного діалогу, направленої на примирення, розвиток інфраструктури, відновлення мирного життя після закінчення конфлікту.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Новости по теме
Наверх