Міністр юстиції України Павло Петренко відповів на актуальні запитання щодо аліментів з прийняттям законопроекту.

Як отримати довідку про наявність заборгованості по аліментах?

Отримання довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, не є складною процедурою.

Для її отримання слід звернутися до місцевого відділу ДВС та написати заяву на ім’я начальника служби. Також ми передбачили можливість надіслати таку заяву поштою.

Довідка про наявність заборгованості з виплати аліментів видається протягом 10 днів та дійсна впродовж 1-го місяця.

Новий пакет законів #ЧужихДітейНеБуває передбачає видачу довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів не тільки органом державної виконавчої служби, а й приватним виконавцем. Крім того скорочується строк розгляду заяви про видачу довідки. Після набранням чинності закону 8296 довідка видаватиметься на вимогу стягувача протягом трьох робочих днів.

Як стягнути заборгованість по аліментах з боржників, які перебувають на тимчасово непідконтрольній українській владі території?

Хочу нагадати усім українцям, що аліменти на дитину може бути стягнуто в порядку наказного або позовного провадження. Заява може бути подана за місцем проживання або реєстрації позивача без сплати судового збору.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – з дня подання такої заяви. Далі стягувач подає заяву про примусове виконання рішення за місцем проживання чи роботи боржника або за місцем розміщення його майна. 

Якщо боржник живе на тимчасово непідконтрольній території, необхідно звернутися до Головного територіального управління юстиції у Луганській області (м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова 22, каб.408 ) або до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 39/3). 

У разі наявності в боржника майна чи будь-яких активів на підконтрольній території України на нього може бути накладено арешт і надалі здійснена примусова реалізація. 

8296 (1)

Як проходить реалізація майна боржників по аліментах в рамках виконавчого провадження?

Перш за все, хочу зазначити, що вилучення майна і його подальший продаж на аукціоні з метою погашення боргу зі сплати можливе, якщо боржник не хоче чи не може добровільно сплатити кошти, не має заробітної плати чи інших доходів. 

Процедура реалізації майна боржника є простою і оперативною. Постанова про опис та арешт приймається не пізніше п’ятого робочого дня з дня отримання інформації про його місцезнаходження. Якщо ж майно знайдуть під час перевірки майнового стану боржника за місцем проживання – його вилучають невідкладно. 

Після передачі виконавцем, майно виставляється не електронні торги https://setam.net.ua/. У разі реалізації арештованого майна, кошти перераховуються на рахунок органу державної виконавчої служби (приватного виконавця) для подальшої виплати стягувачу в рахунок погашення боргу. Якщо за реалізоване майно отримали більшу суму, ніж сума заборгованості по аліментам, то надлишок коштів повертається боржнику. 

8296 (2)

Як визначається заборгованість по аліментах, якщо боржник є приватним підприємцем?

Питання щодо визначення заборгованості може виникнути у тому випадку, коли аліменти були присуджені у частці від заробітку(доходу).

У такому випадку, якщо боржник працює за загальною системою оподаткування, борг вираховується, виходячи з фактичного заробітку – тобто з різниці між виручкою в будь-якій формі і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. З цієї суми також вираховується сума сплаченого податку з доходів фізичних осіб. 

Якщо ж боржником є фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, то сума боргу нараховується відповідно до середньої заробітної плати у відповідній місцевості.

Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним або приватним виконавцем. Якщо ж у батьків дитини є розбіжності у баченні суми заборгованості по аліментам – рішення приймає суд.

8296 (3)

Як стягнути заборгованість по аліментах, якщо дитині виповнилось 18 років?

Сімейний кодекс передбачає стягнення аліментів за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за 3 роки, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання. Виключенням тут є розшук платника аліментів чи його перебуванням за кордоном. У такому випадку аліменти можуть бути стягнені за весь час, що пройшов.

Є 2 варіанти виходу з такої ситуації. Перший – добровільне погашення заборгованості за аліментами за заявою платника шляхом відрахувань з його заробітної плати, пенсії, стипендії за місцем їх одержання. Другий – стягнення за рішенням суду. 

Хочу зауважити, що заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття. А у випадку навчання дитини, батьки взагалі зобов’язані утримувати її доти, доки їй не виповниться 23 роки.

Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку, визначається виходячи з фактичного доходу платника за час, протягом якого не провадилося їх стягнення. Якщо боржник не працював, є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, одержує заробіток у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, сума визначається, виходячи із середньої заробітної плати у відповідній місцевості. 

У разі встановлення реального розміру заробітку за кордоном за заявою одержувача аліментів виконавець може здійснити перерахунок заборгованості. 
Варто наголосити, що розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем або приватним виконавцем. І лише у разі виникнення суперечки щодо суми – судом.

Якщо заборгованість виникла з вини платника, одержувач має право на стягнення неустойки  у розмірі 1% за кожен день прострочення. Однак переплата не може перевищувати 100% боргу. 

У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину платник зобов’язаний сплатити суму заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також 3% річних із простроченої суми. 

Другим пакетом законів #ЧужихДітейНеБуває посилено покарання за несплату аліментів. Зокрема, запроваджуєтья система фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року – від 20% до 50% від суми боргу. 

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за рік, боржник має сплатити 20% від суми боргу, за два роки - 30% суми заборгованості зі сплати аліментів. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50% суми заборгованості зі сплати аліментів.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Відповідальність за несплату аліментів. ...

Міністр юстиції України Павло Петренко продовжує відповідати на питання від громадян. Так, до міністра звернулася жінка з таким з...

Детальніше
Зміна розміру аліментів з 2019 року. Кон...

Міністр юстиції України Павло Петренко надав консультацію щодо зміни розміру аліментів з 2019 року. Так, до Міністра звернулася г...

Детальніше
Сплата аліментів - гарантоване право то...

Міністр юстиції України Павло Петренко надав консультацію щодо прав батьків, які проживають окремо, на виховання дітей. Так, до м...

Детальніше
Розмір аліментів. Консультує Міністр юст...

Міністр юстиції України Павло Петренко надав консультацію щодо розміру аліментів. Так, до міністра звернулася громадянка з наступ...

Детальніше
#ЧужихДітейНеБуває. Міністр юстиції нада...

Міністр юстиції України Павло Петренко надав консультацію щодо новацій в зв’язку з прийняттям другого пакету законів стосовн...

Детальніше
Мінімальний розмір аліментів. Консультує...

Міністр юстиції України Павло Петренко надав консультацію щодо мінімального розміру аліментів. Так, до міністра звернулась жінка ...

Детальніше
Як отримати аліменти. Консультує Міністр...

Міністр юстиції України Павло Петренко надав консультацію щодо отримання аліментів. Так, до Міністра звернулася жінка з наступним...

Детальніше
«ЧУЖИХ ДІТЕЙ НЕ БУВАЄ». НОВІ ПРАВИЛА ЩО...

В Україні посилили відповідальність за невчасну сплату аліментів. Закон, який набув чинності 6 лютого цього року, в суспільстві ...

Детальніше
Вгору