Пенсійна реформа в Україні – актуальна тема. Солідарна система дедалі сильніше виявляє свою неспроможність забезпечити українцям гідну старість. Тож питання, чи потрібна реформа, – не стоїть взагалі. Але перші етапи її впровадження поки що не дають того ефекту, на який вона розрахована. Зараз іде процес, більше схожий на модернізацію, ніж на повноцінну реформу, адже сама система досі залишається тією самою. Про загальний стан пенсійного забезпечення та останні зміни у ньому розповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова

Евеліна БОГДАНОВА

НЕСПРАВЕДЛИВІСТЬ УСУНУТО

В жовтні минулого року Верховна Рада підтримала закон про зміни до пенсійного законодавства, яким були змінені принципи розрахунку пенсій в Україні. Нововведення дозволили перерахувати розмір виплат тим людям, які вийшли на пенсію до 2004 року. Відомо, що до цього розраховані пенсійні виплати за тим самим робочим місцем у різні роки мали значний розрив – до трьох тисяч гривень. Цієї несправедливості завдяки реформуванню вдалося уникнути.

До того ж законом було скасовано спецпенсії для держслужбовців, суддів, науковців, журналістів (їх перевели на загальну систему нарахування пенсій) та зниження на 15% пенсій працюючим пенсіонерам.

За інформацією Ольги Шарунової, в Луганській області 344 тисячі пенсіонерів знаходяться на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області, 295 тисяч – отримують пенсію, 99 тисяч з них – це пенсіонери – внутрішньо переміщені особи.

Відповідно до змін у законодавстві, з 1 жовтня минулого року пенсії були перераховані більш ніж 333 тисячам осіб пенсійного віку. А ось амплітуда сум підвищення стала геть неймовірною – від однієї гривні до шести тисяч.

– Це пов’язано з тим, що у нас область, як то кажуть, «різко континентальна»: робітники сільського господарства мають зовсім невеликі пенсії, а працівники промислових підприємств, навпаки, – відзначила Ольга Веніамінівна.

У наслідок цього 31% пенсіонерів Луганської області отримали підвищення пенсій більш ніж на 1000 грн, 14% – від 500 до 1000 грн і 19% – від 200 до 500 грн, усі інші – менше 200 грн. Середній розмір пенсії з 1 жовтня збільшився до 2946 грн, а протягом 2018 року – до 3017 грн.

ЗМІНЮЮТЬСЯ СОЦСТАНДАРТИ – ЗРОСТАЄ ПЕНСІЯ

З 1 січня мінімальна заробітна плата в Україні склала 3723 грн. Тому Пенсійним фондом було проведено черговий перерахунок пенсій, який стосувався осіб 65 років з наявним стажем для чоловіків – 35 років і жінок – 30 років. Їм було встановлено пенсію в розмірі 40% мінімальної заробітної плати. Така пенсія сьогодні складає 1489,20 грн. У Луганській області перерахунок відбувся для майже 46 тисяч пенсіонерів.

У середньому на 47 грн збільшилися пенсії для 114 тисяч жителів Луганщини, котрі на 1 березня поточного року два роки не зверталися до Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій, але якийсь період за цей час офіційно працювали.

Також цьогоріч були перераховані пенсії військовослужбовцям. Майже 8,5 тисяч з них додатково отримали в середньому по 1337,38 грн.

Наступний перерахунок пенсій відбувся з 1 липня 2018 року. Відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум встановлено в розмірі 1435 грн. Відповідно змінився мінімальний і максимальний розміри пенсійного забезпечення. Середній розмір підвищення мінімальної пенсії склав 61,45 грн, максимальної – 528,43 грн.

Цього ж року Пенсійним фондом було проведено перерахунок пенсій громадянам, які отримували надбавки у відповідності до закону про донорство крові і її компонентів. Надбавку за донорство перерахували 3256 пенсіонерам в Луганській області.

– Соціальні стандарти змінюються, відповідно поступово збільшується розмір пенсій. З 1 грудня поточного року ми очікуємо на ще один перерахунок пенсій у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму до 1497 грн, – розповіла Ольга Шарунова.

ЧИ БУДУТЬ ЗАТРИМКИ?

Основне джерело фінансування Пенсійного фонду – 84% від загальної суми надходжень єдиних соціальних внесків (ЄСВ). Враховуючи складну ситуацію з робочими місцями в області, велику кількість осіб, які не працюють, працюють неофіційно чи отримують частину заробітної плати в конвертах, надходження ЄСВ у п’ять разів перевищують суму виплат пенсій в області.

– Цьогоріч Пенсійним фондом виплачено пенсій в області на суму 6,7 млрд грн, а страхових внесків надійшло лише 1,3 млрд грн. Ситуація складна, хоча взагалі по країні дещо краща, – зазначила Ольга Веніамінівна. – Чому так склалося? Багато підприємств, які залишилися на окупованій території області, наприклад, «Первомайськвугілля», «Краснодонвугілля», «Ровенькиантрацит», «Свердловськантрацит», Алчевський металургійний, Алчевський коксовий заводи, спочатку перереєструвалися на території, підконтрольній українській владі, і відшкодовували пільгові пенсії, а наприкінці 2017 року вони надали листи, що підприємства захоплені невідомими формуваннями, захоплено документацію, перерахунку внесків немає. Надходження припинилися. А лише по «Краснодонвугіллю» нараховується і виплачується людям, які перемістилися на територію вільної України, пільгових пенсій на суму 6 млн грн щомісячно!

Минулого місяця пенсіонери Луганщини, які отримують пенсію у двадцятих числах місяця, отримали її з затримкою. За словами Ольги Шарунової, така ситуація склалася в липні всюди в Україні.

– Сьогодні ми мобілізували весь ресурс, і виплати відбуваються поки що день у день, – акцентувала Ольга Веніамінівна. – Сподіваюся, проблем зі своєчасною виплатою пенсій не буде. Звичайно, ми заказали 1,3 млрд грн на серпень, а плануємо, що надійде всього 230 млн грн. Але нам допомагає вся Україна – відбувається перерозподіл коштів, недостатні суми нам перераховують.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Понад 307 тисячам жителів Луганщини авто...

З 1 березня 2019 року відбувся автоматичний перерахунок пенсій. Про це повідомляє прес-служба Луганської облдержадміністрації. Фо...

Детальніше
128
З 1 березня пенсії зростуть для 8 мільйо...

Уряд продовжує пенсійну реформу, розпочату в 2017 році. 1 березня вперше відбудеться автоматичний перерахунок пенсій. Подробиці ць...

Детальніше
210
Українські пенсіонери отримуватимуть під...

Нарешті з’явився потрібний ресурс для підвищення пенсійних виплат в наступніх п’ять років – заявив Президент Пет...

Детальніше
155
Від розмитнення "євроблях" до держбюджет...

Одинадцять мільярдів гривень на пенсії від розмитнених "євроблях". Президент заявив – ці нестандартні надходження до бюджету...

Детальніше
273
П’ять мільярдів гривень від розмитнення ...

П’ять мільярдів гривень від розмитнених "євроблях" вже надійшли до Пенсійного фонду. Ініціатива Глави держави дала результат...

Детальніше
230
ПРО ПЕНСІЮ – АКТУАЛЬНО, ЗРОЗУМІЛО ТА ФАХ...

На Луганщині діє вже 43 віддалені пункти обслуговування громадян Пенсійного фонду, і їхня кількість тільки зростає. В людей мас...

Детальніше
382
З 1 грудня мінімальний розмір пенсії скл...

У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму з 1 грудня 2018 року буде проведено перерахунок пенсій. Про це повідомили в Головн...

Детальніше
296
Підвищення пенсій людям, котрі мали вели...

За умови наявності ресурсу у Пенсійному фонді України, підвищення пенсій людям, котрі мали великий трудовий стаж, але низьку зарпл...

Детальніше
352
На Луганщині визнано 11 банків, уповнова...

Пенсійний фонд України дбає про отримувачів пенсійних виплат та грошових допомог, тому для більшої зручності забезпечує можливість...

Детальніше
427
Що робити переселенцю у випадку припинен...

Пам’ятку щодо дій внутрішньо переміщеної особи у випадку припинення виплати пенсії опублікували в Головному управлінні юстиц...

Детальніше
1309
Вгору