Міністерство освіти і науки України розробило документи, які значно спрощують можливість отримання української освіти абітурієнтами, місцем проживання яких є територія ООС та тимчасово непідконтрольні українській владі райони. Отже, для них відкривається новий, значно простіший шлях для отримання атестатів і вступу до вишів

Анастасія ПОЛТАВЕЦЬ

Дедалі очевиднішим стає той факт, що значна частина випускників шкіл тимчасово окупованої території області прагне отримати українську освіту. Саме цим пояснюється зростання кількості абітурієнтів з непідконтрольної частини області. Наразі, зокрема, усі необхідні процедури в освітніх центрах «Донбас-Україна» пройшли понад 500 таких абітурієнтів. І, як підказує ситуація, їх буде більше, бо вступний процес до вишів і закладів професійно-технічної освіти не завершився і триватиме до 26 вересня.

Отже, випускники ще можуть звернутись до освітніх центрів «Донбас-Україна», за спрощеною процедурою пройти оцінювання з української мови та історії України і подати документи до обраного закладу.

Детально про доступ до професійної освіти для молоді, яка проживає у населених пунктах уздовж лінії розмежування та на тимчасово окупованій території, розповіла виконавчий директор громадської організації «Фонд «Відкрита політика» Ірина Жданова:

– Ми розробили покрокову інструкцію вступу, зокрема, до профтехучилищ для тих, хто не має українського паспорта, свідоцтва про закінчення 9 класів чи атестата про середню освіту українського зразка. У виготовлених нами постерах є весь перелік профтехучилищ Луганщини з усіма контактами, адресами та іншою необхідною інформацією.

Хочу відзначити, що цього року до нас на «гарячу лінію» надійшла просто рекордна кількість дзвінків – у першому півріччі ми надали консультацій на 10 тис. телефонних звернень! Це у півтори рази більше, ніж минулого року. Найчастішими запитаннями були такі: як працює сільський коефіцієнт для дітей з непідконтрольних територій, як отримати приписне свідоцтво і ІD-картку, тощо. Ці та інші питання ми внесли в аналітичну записку і хочемо передати її відповідним органам для реагування, аби певні проблеми були вирішені вже до наступного навчального року.

До речі, на тему вступу молоді з непідконтрольних українській владі територій громадська організація «Фонд «Відкрита політика» розробила багато постерів, буклетів, відеороликів.

– Нам дуже важливо, щоб інформація стосовно вступної кампанії до вищих навчальних закладів та закладів професійно-технічної освіти потрапила до якомога більшої кількості молоді, що проживає на тимчасово окупованій території, – доповнила заступник голови Луганської облдержадміністрації Ольга Лішик. – Ця інформація постійно транслюється на багатьох інфраструктурних об’єктах, особливо на КПВВ, в поїздах, в соціальних установах, громадському транспорті. Ми постійно інформуємо дітей та молодь непідконтрольних територій про те, що у них є можливість вчитись в українських університетах, професійно-технічних закладах, бо для цього ми створюємо всі умови.

Крім того, розроблено покрокову інструкцію, дорожню карту «Чотири кроки для здобуття середньої освіти», де є список навчальних закладів області, які здійснюють екстернат і дають можливість учням окупованої частини області вчитись дистанційно.

Тож які кроки повинні зробити діти з окупованої сторони для вступу до вишу?

Перший крок: обрати університет, який відноситься до освітнього центру «Донбас-Україна». (Вони розташовані в Луганській та Донецькій областях, а також переміщені в університети в інших регіонах країни).

Другий: взяти з собою всі документи: свідоцтво про народження, всі освітні документи, видані як до конфлікту, так і зараз. Важливо, щоб при перетині лінії зіткнення дитина супроводжувалась одним з батьків. Крім того, абітурієнт оформляє ІD-картку, довідку внутрішньо переміщеної особи, що гарантує отримання соціальної стипендії.

Третій: в обраному навчальному закладі протягом трьох днів абітурієнт повинен скласти державну підсумкову атестацію з двох предметів – з історії України та української мови. Це не ЗНО, а набагато легше. На обрану спеціальність абітурієнт складає іспит – біологію чи хімію.

Четвертий: після трьох екзаменів бере участь у конкурсі на бюджетні місця. Цього року такий конкурс вже закінчився, отже, той, хто поступатиме до вишів у вересні, може вчитись лише на контрактній формі навчання, але якщо з’являться місця, у них є шанс вчитись і за рахунок бюджету.

ДО РЕЧІ

Спільно з Луганською ОДА і за підтримки посольства Литви «Фонд «Відкрита політика» почав проект, спрямований на те, щоб зробити освіту доступною та інноваційною для учеників шкіл, які не стали опорними. Тобто для навчальних закладів невеличких сіл і селищ з важкодоступних регіонів, таких як, зокрема, лінія розмежування.

У перекладі з англійської програма має назву «Зелений струмок» і поєднує науку, математику, мистецтво, інше. В області вже підготовані вчителі з Рубіжного, які показують модель школи, що може працювати без великих фінансових ресурсів.

Така міжнародна «зелена» школа вже працює в селі Космач на Івано-Франківщині. На Луганщині планують вже у жовтні організувати серед освітян наступний тренінг щодо «зеленої» школи, який допоможе провести освітня організація з Ізраїлю.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Цьогоріч на Луганщині до 55 тисяч збільш...

Цьогоріч на Луганщині збільшилася кількість учнів закладів загальної середньої освіти – до 55 тисяч. Про реалізацію освітніх...

Детальніше
Важливо, щоб молодь навчалася, жила і пр...

Перший обласний презентаційний форум «Живи і працюй в Україні» відбувся сьогодні, 16 жовтня, у Сєвєродонецьку в Льодов...

Детальніше
В Попасній після ремонту відкрили Інклюз...

Відкриття Попаснянської районної Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» відбулося 15 жовтня. Про це повідом...

Детальніше
На Луганщині визначено пріоритети розвит...

Голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної державної адміністрації Віталій Комарницький взяв уча...

Детальніше
На Попаснянщині розпочато освітній проек...

Представники освітнього проекту «Радіємо разом» в рамках партнерської співпраці між Львівщиною та Луганщиною зустрілис...

Детальніше
Як отримати дублікат документа про вищу ...

Щоб отримати дублікат документа про вищу освіту та/або додатка до нього, треба подати письмову заву до вишу, який видав документ. ...

Детальніше
Без ЗНО, паспорта та атестата. Для вступ...

Освітні центри (ОЦ) «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» почали роботу 3 червня 2019 року по всій Україні й ...

Детальніше
В Попасній провели обласний освітній фор...

Обласний освітній фестиваль «ОСВІТА-ФЕСТ» відбувся 31 травня на площі Миру в Попасній. Про це повідомляє прес-служба П...

Детальніше
Ми робимо все, щоб діти на окупованих те...

Навчальні заклади вищої освіти Луганської області готові прийняти на навчання випускників з тимчасово непідконтрольних українській...

Детальніше
Освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас...

День відкритих дверей закладів вищої освіти, на базі яких створені освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Укра...

Детальніше
Вгору