Перший обласний фестиваль «СвітОгляд» стартував у Сєвєродонецьку 23 вересня. 12 професійних театральних колективів з Дрогобича та Києва, Львова та Маріуполя, Сум, Херсону, Чернігова, а також гість з Ізраїлю представлятимуть там свою програму. До уваги глядача – театральні вистави майже усіх жанрів: від моновистав до пластичного перфомансу. Здебільшого це класичні твори у сучасному прочитанні, а також три п’єси новітніх авторів. Започаткував такий масштабний захід Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр за підтримки ОДА та Українського культурного фонду

Галина ТИЩЕНКО

– Хотілося, щоб він мав особливе значення. Кожен з нас намагається зробити цей фестиваль кращим, намагається відкрити Луганщину дійсно привітним регіоном, до котрого (як ми хочемо!) б люди приїжджали, прислухалися і придивлялися, – заявив під час прес-конференції з нагоди відкриття «СвітОгляду» директор театру Сергій Дорофеєв.

Завдяки організаторам, цілий тиждень глядачі зможуть зустрічатися з прекрасними професійними колективами. Тема фестивалю «Українська класика у сучасному прочитанні». Щоправда, через це не всі театри, які хотіли брати участь, підійшли під такий формат. Тож організатори вже зараз подумують, якщо все успішно вдасться цього року, наступного разу трішки змінити тематику.

Глядач зможе побачити три моновистави. У тому числі – за твором білоруської письменниці Світлани Алексієвич, яка отримала Нобелевську премію.

Заявлено, що фестиваль проходить без номінацій і без нагород. Важливо, щоб глядачі просто познайомилися з роботами театрів України. Але все ж організатори дійшли висновку, що таки треба зробити хоч би п’ять номінацій, за якими будуть відзначені колективи. То буде несподіванка для колективів, які приїхали на Луганщину.

Під час фестивалю проходитиме анкетування для того, щоб виявити смаки та вподобання глядачів. Після аналітичного аналізу результати будуть розглянуті разом з представниками Міністерства культури України, аби посприяти тому, щоб показувати свої вистави на Схід країни їздило якомога більше театрів та режисерів.

Луганський фестиваль стане також певним майданчиком для наукового слова. У рамках «СвітОгляду» відбудеться презентація монографії «Український театр Львова в період німецької окупації» театрознавця, кандидата мистецтвознавства, доцента факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка Світлани Максименко.

Але чому саме на Луганщині проводиться такий захід?

– Сьогодні у нас присутня театральна спільнота всієї країни. Тож луганчани матимуть змогу познайомитися з театральним мистецтвом різних театрів. Цей проект не тільки мистецький, він, можна сказати, і соціальний, і політичний, бо об’єднання України – це надважливіше питання, – вважає начальник департаменту культури, національностей та релігії ОДА Аліна Адамчук.

І запрошені учасники повністю поділяють таку думку.

– З колективом луганського театру ми вже знайомі. Колектив за короткий термін має велику творчу афішу – це викликає повагу. На нашій сцені луганчани показували такі вистави, як «Маклена Граса», «Лавина». Дійсно можна сказати, що ми стали добрими товаришами. Тож, коли отримали запрошення, сумнівів не було, чи їхати, – зізнається народний артист України, директор Миколаївського академічного українського театру драми і музичної комедії Микола Берсон.

Жоден театр, з тих, хто отримав запрошення приїхати на фестиваль у прифронтовий Сєвєродонецьк, не відмовився, хоч дорога, наприклад, для миколаївців, зайняла аж 17 годин.

– Програма фестивалю є дуже солідною. Дуже вдало, дуже серйозно підібраний репертуар. Дуже потужні постаті тут присутні. Я вважаю, що час – екстремальний. І власне від митців йде потужна енергетика, вони усвідомлюють своє місце й призначення на цій землі. Те, що вони роблять в таких екстремальних умовах, за жодних щасливих моментів з людини не витягнеш, – розмірковує театрознавець зі Львова Світлана Максименко.

А її колега з Києва Ельвіра Загурська додає, що протягом останнього місяця у Сєвєродонецьку вже вдруге була на прем’єрі опери «Дон Жуан».

– Про що би ми не говорили, про культури, соціум, але зараз все одно ми говоримо про ту ситуацію, в якій наша країна перебуває. Зараз це не просто єдиний, перший фестиваль. Вважаю, що люди, які перебувають тут, у мистецтві та культурі, насправді зробили Вчинок. Цей фестиваль – це точка зустрічі насправді найкращих колективів України і найкращих вистав, але цілком як у гаслі фестивалю «від четвертої стіни до повного занурення», тобто можливість для нас, для глядача зустрітись з самим собою в тій надскладній ситуації, яка відбувається зараз, – підкреслює Ельвіра Згурська.

Отже, театр широко відчинив двері не тільки для тих, хто хотів би досліджувати сучасне мистецтво, а й для кожного, хто хоче пізнавати світ крізь призму драми та комедії.

На фото: фестиваль «СвітОгляд» стартував з «Конотопської відьми» за повістю Г. Квітки-Основ'яненка. Фото Олексія Ковальова

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх