ООС – військова операція, однак вона має і гуманітарну складову, в ході якої ЗСУ виконують певні завдання. Як змінилась ситуація з початку ООС і що зроблено у напрямку військово-цивільного співробітництва – розповів на прес-конференції в ОДА генерал-майор Олександр Голоднюк

Анастасія ПОЛТАВЕЦЬ

Комплексними діями командуванню ОС вдалося дещо зменшити кількість обстрілів і взяти під свій контроль цілу низку населених пунктів, що перебували у «сірій зоні». Водночас Мінські угоди не були порушені жодного разу. Як це вдалося?

– Дивитись, як ворог стріляє по мирних оселях, вбиває наших солдат... Ми так не можемо. Ми дотримуємось Мінських домовленостей, але разом з тим ще на початку ООС наголосили, що хлопчиками для биття не будемо. Якщо бачимо, що з тієї чи іншої позиції ворог посилає на нас вогонь з мінометів та артилерії, ми відповідно виводимо на позиції нашу військову техніку і даємо відсіч, – пояснює генерал. – Так буде і в подальшому. Ми не залишатимемо без своєї відповіді прояви агресії противника. Якщо раніше й були якісь спекуляції стосовно того, що з нами воюють якісь повстанці, ополченці, то сьогодні світова спільнота переконалась, що по наших містах та селах стріляють підрозділи, які входять до складу 1-2 корпусів 8-ї армії ЗС РФ. Усі начальники і командири корпусів – це кадрові російські військові. Отже, сумнівів немає: підрозділи, що входять до складу ЗС РФ, ведуть проти нас війну і агресію. Тому відповідати будемо адекватно.

Точну кількість населених пунктів, які за Мінськими угодами належать Україні, але перебувають сьогодні під контролем ворога, генерал-майор Олександр Голоднюк не назвав, але зауважив, що «це значна частина території, яка фактично перебуває під контролем РФ». Командування ОС планує здійснити необхідні заходи щодо подальшого визволення таких територій і повернення їх під контроль України.

Однак багато що тут пов’язане з небезпекою – як для населення, так і для військових ЗСУ – бо є місцевості, які мають невигідне тактичне розташування для наших військових. Отже, командування ОС вивіряє кожен свій крок.

До речі, днями у Краматорську презентували пілотний проект командуючого ОС щодо зменшення шкоди місцевому населенню. Проект реалізовуватиметься з 1-го листопада і визначає сили, засоби та порядок зменшення шкоди, якої завдають житловим будівлям та соціальній інфраструктурі постійні обстріли російського агресора. Є надія, він принесе свої результати.

Генерал-майор Олександр Голоднюк також звертає увагу на гуманітарну складову ООС, яка проводиться у взаємодії з військово-цивільними адміністраціями всіх рівнів і націлена на відновлення зруйнованої інфраструктури населених пунктів, встановлення верховенства права на територіях Донецької та Луганської областей.

Для допомоги населенню, насамперед, прифронтових районів, розпочато багато різних проектів. Зокрема, за ініціативи Командувача ООС генерал-лейтенанта Наєва діє проект «Допомога: Схід», у рамках якого надається медичне устаткування, ліки тим жителям прифронтових територій, хто цього особливо потребує.

На жаль, до війни Україна не мала досвіду цивільно-військового співробітництва, були лише певні напрацювання під час виконання миротворчої місії в республіці Ірак. Однак вже на початку війни стало очевидним, що цей величезний пласт роботи потрібно освоювати, бо існують такі території, де ні державна адміністрація, ні селищна рада не можуть адекватно реагувати на проблеми населення і здійснювати свої функції для нормалізації ситуації. І саме підрозділ цивільно-військового співробітництва має змогу першим реагувати на різні проблеми, вирішувати питання по всіх напрямках роботи.

Прикладом можуть служити населені пункти Золоте-4 та Вільний, які недавно повернулись під контроль України. Силами військово-цивільного співробітництва тут вже вирішено багато проблем.

– Зокрема, в Золотому-4 ми налагодили медичне обслуговування, – розповідає генерал. – Спочатку завели туди медичний підрозділ, який надав населенню медичну допомогу, ініціювали також введення ще однієї одиниці медика в амбулаторії, привезли необхідні ліки. На хуторі Вільний на прохання місцевих жителів виділяємо автотранспорт, який возить їх до Золотого. Днями люди попросили допомогти їм в проведенні УЗД: їх повезуть до медичних закладів, де вони можуть обстежитись на цьому апараті. Надається також гуманітарна допомога. Навіть допомогли у Золотому вивезти сміття, яке накопичилось тут з 2014 року. Коли обстріляли Золоте-4, разом з міжнародними організаціями військові ініціювали ремонт тих будівель, що зазнали руйнування.

А в цілому все робиться для того, щоб нормалізувати ситуацію на території, що підконтрольна Україні, і впливати на населення, яке знаходиться на тимчасово непідконтрольній частині. І ця робота продовжуватиметься.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх