Як запобігають на Луганщині порубці лісу, охороняють первоцвіти та рослини, занесені до Червоної книги, скільки доведеться відшкодувати за незаконно вбиту тварину – в інтерв’ю з Олександром Греком, начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду, лісів, рослинного і тваринного світу та біоресурсів Державної екологічної інспекції у Луганській області

Евеліна БОГДАНОВА

– Розпочнемо розмову з несанкціонованої порубки лісів. Яким чином екологічна інспекція запобігає протиправним діям?

– У зв’язку з дією мораторію на проведення планових перевірок, екологічна інспекція сьогодні проводить рейдові, позапланові перевірки або виїжджає на місце за повідомленнями громадян.

Інспекція відповідно до законодавства має право проводити позапланові перевірки суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику, на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав за погодженням Державної регуляторної служби України.

Якщо це погодження ми отримали, ми виїжджаємо на місце, з’ясовуємо, чи порубка проводиться у законний спосіб, перевіряємо документи.

Основний документ для проведення порубки лісу за межами населених пунктів – лісорубний квиток. Без нього порубка вважається незаконною, складаються адміністративні матеріали і розраховуються нанесені збитки, які ми пред’являємо порушнику закону на добровільну сплату. Їхній розмір залежить від кількості та діаметру стовбурів вирубаних дерев. Якщо протягом місяця вони не будуть сплачені, стягнення цієї суми відбувається у судовому порядку.

– Наскільки ці штрафні санкції дієві?

– Штраф за сам факт адміністративного порушення – несанкціонованої порубки лісу – невеликий, лише 170 гривень. А ось за кожне дерево сума може сягати декількох тисяч гривень.

– Хто найчастіше вирубує дерева незаконно?

– По фактам позапланових перевірок лісомисливських господарств майже всі порубки, які проводяться ЛМГ, законні. Є лісорубні квитки, плани санітарно-оздоровчих заходів, заготівель деревини. Найчастіше ми виявляємо приватних осіб, але заказниками може бути, звичайно, будь-хто. Найбільше страждають від несанкціонованої порубки полезахисні лісосмуги.

– Чому?

– До 1991 року це були колгоспні землі. Тепер вони не передані на баланс жодній структурі. Сільські ради відповідальності за них теж не несуть.

– Ви говорите про можливих заказників порубки. Тобто обсяги – не вдома пічку топити?

– Звичайно, ні. Ми виявляємо факти і по 500, і по 600 дерев, нараховуємо мільйонні збитки.

– Є якась статистика за 9 місяців цього року?

– В ході рейдових перевірок порубки дерев до адміністративної відповідальності цьогоріч притягнуто 39 громадян, нараховано збитків на загальну суму більше 1,1 млн грн, порушникам пред’явлено 42 претензії на відшкодування збитків на загальну суму 106,9 тис. грн, стягнуто – на загальну суму 30,4 тис. грн.

Також за матеріалами правоохоронних органів до адміністративної відповідальності за незаконну порубку дерев та чагарників притягнуто 6 громадян, за знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об’єктів озеленення населених пунктів притягнуто 1 громадянина, розраховано збитків на суму 55,2 тис. грн та пред’явлено порушникам для добровільної сплати.

– Багато інспекторів долучаються до рейдів?

– У рейди може виходити весь штат інспекторів екологічної інспекції. Але їх наразі дуже мало. Є різні відділи, які займаються різними напрямками – вода, атмосфера, відходи, земля. Наш відділ займається рослинним світом. У нас у відділі – всього три особи.

– А чи є якісь міські служби, які вам підпорядковуються?

– Нижчої ланки немає. Але у нас є помічники на місцях – громадські інспектори з охорони довкілля. Це, зазвичай, місцеві мешканці районів. Вони мають право виявляти факти, складати протоколи, брати участь у наших рейдах. А постанови вже виносимо ми.

– Чим ще займається ваш відділ?

– Ще ми здійснюємо операції за окремими дорученнями ДЕІУ – посилюємо заходи щодо нагляду під час нересту, які відбуваються з 1 квітня по 30 червня. Виїжджаємо на ставки, озера, річки, іноді сплавляємося на човнах, іноді ходимо берегами, виявляємо факти незаконного рибальства. У цей період заборонено ловити у недозволених місцях на вудки, а сітками ловити рибу взагалі заборонено.

Також беремо участь в операції «Первоцвіт», яка проводиться з березня до середини липня. Виявляємо зривання та продаж квітучих об’єктів рослинного світу, таких як проліски, первоцвіти та інші. Штрафи наразі збільшили. За продаж пролісків, первоцвітів, наприклад, тепер вони сягають 600 грн і вище. У разі торгівлі червонокнижними видами рослин у період первоцвіту (воронцями, тюльпанами дібровними) штраф сягає вже 3000 грн.

Щороку проводиться операція «Новорічна ялинка». Штраф за незаконну порубку ялинок в лісі за ст. 65 ч. 1 – невеликий, а ось відшкодування збитків значне – сума розраховується в залежності від діаметру стовбуру ялинки та збільшується у три рази.

– Цьогоріч, вперше з 2014 року, відкрили мисливський сезон. Яким чином екологічна інспекція здійснює державний нагляд за порушенням правил полювання?

– Ми виїжджаємо в ліси, чергуємо в більш відвідуваних мисливцями місцях. Якщо виявляємо такий факт, складаємо адміністративні матеріали на осіб. Такси компенсації за відтворення знищених тварин з минулого року значно зросли. Наприклад, за зайця-русака порушнику потрібно буде відшкодувати 8 тис. грн збитків, за кабана – 40 тис. грн. До того ж, якщо це була свиноматка, то за кожного зародка розраховується ще по половині розміру штрафу за кабана, тобто по 20 тисяч за кожного зародка.

– Зі збільшенням розмірів штрафів люди припинили несанкціоноване полювання?

– Ми виявляли цьогоріч такі факти, але їх наразі стало менше.

Взагалі в ході рейдових перевірок за фактами незаконного лову, незаконного збуту заборонених знарядь добування (збирання) об’єктів тваринного світу та збуту рибних ресурсів, незаконного полювання складено 204 протоколи, винесено 164 постанови про накладання штрафів на загальну суму 9,5 тис. грн, 47 протоколів направлено на розгляд суду. Інспекцією нараховано збитків на загальну суму 7,0 тис. грн. Порушникам пред’явлено 14 претензій на відшкодування збитків на загальну суму 38,5 тис. грн, стягнуто – на суму 8,8 тис. грн. Також складено 20 протоколів і винесено 20 постанов про накладення штрафу на загальну суму 2,6 тис. грн.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Новости по теме
Екологічна інспекція у Луганській област...

Державна екологічна інспекція у Луганській області розпочинає здійснення рейдових перевірок з виявлення незаконних рубок та переве...

Подробнее
375
Наверх