Цьогоріч Збройні Сили України взяли під контроль Новоолександрівку, Катеринівку, Золоте-4 та хутір Вільний, що на Луганщині. Чи налагодилося життя у звільнених населених пунктах, які проблеми спіткають місцевих мешканців сьогодні і хто допомагає в їхньому вирішенні – далі в матеріалі

Евеліна БОГДАНОВА

Найбільша проблема – це обстріли. Вони не припиняються. У цьому місцевим мешканцям легше не стало. Але майже в усіх інших аспектах – покращення є. Життя, до якого звикли всі ми, повертається і туди.

– Наразі тривають роботи з відновлення постраждалої від обстрілів інфраструктури у звільнених населених пунктах, – розповів Юрій Клименко, заступник голови Луганської облдержадміністрації. – Ми продовжили автобусні маршрути, щоб люди могли переміщуватися територією області, поїхати до районного центру. Змінили схеми маршрутів шкільних автобусів, щоб забирати школярів до школи в Золоте. Розвозимо пошту.

До графіку включили заїзди мобільного броньованого банкінга «Ощадбанк», який привозить туди пенсію, і місцеві мешканці можуть сплатити комунальні послуги, не виїжджаючи за межі населеного пункту. В Золотому працюють ФАПи. Додатково за окремим графіком заїжджають лікарі, активно долучається організація «Лікарі без кордонів».

– Якщо потрібна якась допомога керівництва ОС, ми звертаємося туди і відправляємо в населені пункти медтехніку, рентгенобладнання, – відзначає Сергій Шакун, голова Попаснянської райдержадміністрації. – Цього або наступного місяця буде відкрито четвертий віддалений офіс Пенсійного фонду. Група співробітників УПСЗН відвідує територію району. В кожному населеному пункті є графіки прийому людей. З цим проблем жодних.

Але у дечому ситуація і до сьогодні дуже складна. Наприклад, Новоолександрівка, звільнена ще у січні цього року, і досі лишається без електропостачання. Причина тому – вдале для бойовиків розташування фортифікаційних споруд, вони знаходяться у 200 метрах від населеного пункту, на височині. Там як на долоні видно все, що відбувається в Новоолександрівці. Декілька разів ремонтні бригади виїжджали на місце для проведення ремонтних робіт, але були обстріляні. І подачу електроенергії так і не відновили.

– ОБСЄ відмовляється у дзеркальному режимі супроводжувати ремонтно-відновлювальні роботи. Режиму тиші не дають. Тобто Новоолександрівка і сьогодні так і залишається напруженою точкою на карті Луганщини, – відзначив Юрій Клименко. – Вона дійсно повністю контролюється ЗСУ, але знаходиться на лінії вогню терористів. Я їздив туди декілька разів. Сьогодні там проживає 17 осіб. Дітей немає, більшість – пенсіонери. Їм періодично завозиться гуманітарна допомога. Все місцеве населення може виходити з Новоолександрівки і відвідувати найближчі населені пункти. Найчастіше вони відвідують райцентр – Попасну. Через блокпости їх пропускають, проблем з цим немає.

А ось світло в їхніх домівках, на думку Сергія Шакуна, з’явиться ще не скоро.

– Ми вважаємо, що найоптимальніше лінію електромереж кинути в Новоолександрівку повітрям, але це неможливо. Вона буде перебиватися ворожими обстрілами. Щоб прокласти кабель, потрібен режим тиші, але московські агресори не дають це зробити. Тому рішення цієї проблеми поки що немає, – зазначив він.

Централізованого постачання газу і води в Новоолександрівці не було ніколи. Лише твердопаливні пічки та колодці. Тобто 17 людей, які не залишають звільнене, але обстрілюване українське село, не отримують жодних благ цивілізації в частині комунальних послуг.

Значну підтримку звільненим від окупантів населеним пунктам Луганщини надають наші Збройні Сили – з допомогою груп цивільно-військового співробітництва.

07 - Освобожденные 2

Офіцери групи CIMIC допомагають у відновленні об’єктів життєдіяльності, привозять в дитячі садки, школи, місцевому населенню гуманітарну допомогу, супроводжують бригади ремонтників водоводів та ліній електромереж, проводять навчально-роз’яснювальні заходи з дітьми і молоддю.

Не залишаються осторонь і міжнародні організації: вони також мають мандат надання допомоги населеним пунктам, які знаходяться вздовж лінії розмежування. З настанням холодів у місцевого населення звільнених сіл додалася ще одна проблема – обігрів власних домівок.

– У цих населених пунктах газу не було і немає. Тому треба завозити тверде паливо, узгоджувати з Центром ООС, щоб на блокпостах відбувався пропуск цих вантажів, – зауважив Сергій Шакун.

За словами Юрія Клименка, вугілля та дрова вже розпочали доставляти в населені пункти, які розташовані вздовж лінії розмежування. Цим наразі займаються саме міжнародні організації – Норвезька рада з питань біженців, ADRA, Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Луганщина, Україна і весь світ, окрім однієї країни, сьогодні допомагає людям, які настраждалися за п’ять років війни. Аби ще й припинився свист куль...

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору