Завершилося представлення кандидатур письменників на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Луганська обласна організація НСПУ звернулася із клопотанням до Секретаріату НСПУ про кандидатуру письменниці Світлани Талан за роман-дилогію «Оголений нерв» і «Повернутися дощем». Отже, серед номінантів цієї високої державної відзнаки є і представник літературної Луганщини

Олексій Неживий

У літературному творі Світлани Талан – талановите художнє осмислення трагічних подій нашої історії, тобто агресії Росії на сході України та боротьби з нею справжніх українців – патріотів нашої Вітчизни. Разом із тим відображено її згубний вплив на деформований світогляд багатьох наших співвітчизників, що в силу внутрішніх і зовнішніх чинників втратили найдорожче – відчуття національної самосвідомості. Саме глибоке психологічне дослідження світогляду літературних героїв, що спонукає їх на емоції, почуття, дії та вчинки й визначає ідейно-художню довершеність роману-дилогії Світлани Талан «Оголений нерв» (2015 р.) і «Повернутися дощем» (2016 р.), який став видатним явищем у сучасній українській літературі.

Хоча хронологія роману-дилогії розпочинається із весни 2014 року, а закінчується напередодні 2015 року, однак хронотоп цього літературного твору значно складніший, адже в характерах його літературних персонажів багатолітня історія міжнаціональних стосунків у колишньому Радянському Союзі, що врешті-решт розділяє громадян України по різні боки барикад, а потім і лінії фронту, де відбувалися бойові дії. Щодо місця зображуваних подій, то письменниця прагне осмислити, найбільш знані події, що відбувалися на території Луганської та Донецької областей, а своєрідним епіцентром зображуваного стає місто Сєвєродонецьк Луганської області.

У романі-дилогії Світлана Талан намагається із світоглядних, морально-етичних та естетичних позицій дослідити й відтворити найбільш огидне соціальне явище, що дістало назву сепаратизм. Постійні протиріччя між патріотичними й зрадницькими почуттями, що нерідко набувають навіть родинного характеру, змушують читача до більш глибшого осмислення недавніх подій, допомагають дістати відповідь на чимало злободенних питань сьогодення.

За жанровими ознаками дилогія Світлани Талан – це роман-хроніка, де переважає викладення подій у часовій послідовності в житті кількох людей, що містить у собі історію суспільних, політичних, сімейних та інших подій. Найбільша трагедія нашого сьогодення – війна на Донбасі, художня та історична правда, стали основою для талановитого осмислення суспільних колізій.

За останні роки навіть перелік книжок Світлани Талан із міста Сєвєродонецька луганської області просто вражає – «Розколоте небо», «Не вурдалаки», «Оголений нерв», «Повернутися дощем», «Ракурс», «Матусин оберіг» та багато інших. Всі вони побачили світ у харківському видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля» і вже знайшли десятки тисяч читачів.

Член НСП України Талан Світлана Олегівна народилася 7 березня 1960 р. в Сумській області Глухівського району с. Слоут у родині вчителів. Закінчила Глухівський педагогічний інститут за спеціальністю вчитель початкових класів. Працювала у дитсадку та школі, з 1989 року мешкає у м. Сєвєродонецьку Луганської області

Тричі лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», премії ім. В. Юхимовича, конкурсу літературно-наукового фонду ім. Воляників-Швабінських фундації Українського Вільного Університету, літературно-мистецької премії ім. Пантелеймона Куліша, удостоєна відзнаки «Золотий письменник України» та займає третю сходинку у рейтингу найпопулярніших письменників України за версією журналу «Фокус» та Рахункової палати України (2013 р.). Нагороджена медаллю «За жертовність і любов до України» Української православної церкви Київського патріархату. Почесний громадянин міста Сєвєродонецька.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
В бібліотеках Лисичанська пройшли творчі...

Творчі зустрічі з відомими сучасними українськими письменниками Галиною Крук, Сергієм Жаданом, Олегом Короташом, Марією Сердюк, Юл...

Детальніше
313
В Попасній відбулася творча зустріч з ль...

Зустріч з львівською письменницею – Вікторією Амеліною відбулася 5 березня у Попаснянському районному краєзнавчому музеї в р...

Детальніше
279
Вгору