Мистецький проект Українського кризового медіацентру «Музей відкрито на ремонт» триватиме на Луганщині й у 2019 році. Наступного року його учасниками стануть Новоайдарський та Біловодський районні краєзнавчі музеї

Евеліна БОГДАНОВА

Основна ідея проекту «Музей відкрито на ремонт», який реалізується за фінансової підтримки проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), полягає у перетворенні музеїв Луганщини на сучасні культурні центри, що активно включені у життя власного міста і формують гуманітарну політику своїх регіонів. Під ремонтними роботами розуміються не традиційні косметичні ремонти приміщень чи заміна вікон та дверей, а осучаснення методів та форматів роботи музеїв.

– Мета конкурсу – об’єднати та консолідувати громади до яких належать музеї, популяризувати локальні історичні та культурні особливості не лише в громаді, а і за її межами, посилити потенціал власного розвитку музеїв, залучити їх до розробки нового контенту, що відображатиме унікальні історії місцевого характеру, – відзначив Леонід Марущак, керівник мистецького напрямку Українського кризового медіа-центру та проекту «Музей відкрито на ремонт». – В цілому конкурс викликає позитивні емоції, тому що за три роки спільної роботи ми маємо потужний результат – музеї готові осучаснюватися, вони мають проекти, мають експертне середовище.

В листопаді стартував третій етап проекту. В черговому конкурсі міні-проектів взяли участь 19 музеїв з Луганської та Донецької областей. 11 грудня в Києві були оголошені шість переможців, серед яких і два проекти з Луганщини – Новоайдарського та Біловодського районних краєзнавчих музеїв. Кожному з переможців буде надано фінансування у розмірі до 100 тисяч гривень на кожний проект.

Грантові кошти за проектом Новоайдарського музею під назвою «Колекція костюмів Новоайдарського району для нащадків» будуть направлені на створення умов для проведення виставок костюмів, які розповідатимуть про те чи інше село району, власників та майстрів, які виготовляли вбрання та аксесуари, та їхніх нащадків.

Новоайдарський музей свого часу вже зробив колосальне дослідження, яке змогло прослідкувати процес заселення району жителями інших областей України та навіть інших країн. Це дослідження представлене у музеї колекцією костюмів етнічних груп. Колекція музею є найбільшою в регіоні і найціннішим дослідницьким матеріалом, який здатен консолідувати локальне населення довкола теми представлення індивідуальних історій через призму костюмів.

11 - Музеи 2

Колекція костюмів, зібрана новоайдарськими музейниками

У межах проекту також планується проведення додаткового дослідження, які традиції костюмів присутні в районі і до сьогодні, проведення роботи зі збору інформації та додаткового експозиційного матеріалу, розроблення мапи заселення краю та походження костюмів, і проведення майстер-класів та освітніх заходів безпосередньо в процесі дослідницької діяльності.

Біловодський районний краєзнавчий музей представив на конкурс проект «Біловодськ – столиця кінних заводів України».

Біловодський район унікальний тим, що в ньому збереглися кінні заводи, які почали будувати ще в середині ХVІІІ століття. Історія про чотири основні заводи району – це історія людей, які там працювали, та цінних порід коней, які відправлялися по всьому світу. Сьогодні ця тема нешироко відображена у експозиції, тому музей вирішив не лише створити нову експозицію, присвячену історії кінних заводів, яка налічує майже два з половиною сторіччя, але й провести дослідження серед місцевого населення – зібрати інформацію про їхню участь в історії розвитку конярства в регіоні, виготовити інформаційні матеріали та розробити тематичний туристичний маршрут Біловодським районом.

До 20 січня наступного року музеї-переможці під керівництвом менторів будуть доопрацьовувати власні заявки на гранти, далі триватиме етап отримання фінансування та, власне, втілення задумів у життя. На результати чекатимемо вже в лютому 2019-го – з 10 по 20 лютого музеї презентують широкому загалу власні здобутки від реалізації проектів.

На головному фото: директор Біловодського музею та учасники одного з проектів «Музей відкрито на ремонт» в лютому 2018

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх