Точками називати такі масштабні події не доводиться, бо 2018-й був роком... Хотів написати – «перемог», але чи це виглядатиме надто пафосно? Притлумивши емоції, дам йому таку оцінку: 2018-й – рік жорстких, але необхідних рішень і кроків, зроблених Україною в правильному напрямку. Втім, звичайно, були й перемоги, причому очевидно стратегічного характеру. Тобто, такого, який ще доволі довго позначатиметься на нашому економічному та політичному становищі в світі

Олексій РОЗУМНИЙ

ЗИМА НАДІЇ

Першою з таких перемог був виграш у лютому справи в Стокгольмському арбітражі в монстра, від імені якого здригається вся Європа... Ну, може, не вся, й Україна тут була не перша, – але на кону у шведській столиці стояла українська незалежність у її фінансовому вимірі. Без перебільшень. Газовий договір, підписаний у Москві в січні 2009-го між «Нафтогазом» і «Газпромом», здавалося, не залишав Україні шансів зберегти бодай видимість економічної незалежності від Московії. Україна таки цей шанс знайшла і зуміла його використати по-максимуму.

Якби ми програли, то повинні були б виплатити «Газпрому» близько 80 млрд доларів, що становить понад 70% нашого ВВП цього року. Але Україна не лише скинула з себе ярмо, надіте за дев’ять років до того на неї «газовою принцесою». Ярмо, запаковане у вишукану англійську формулу take-or-pay, в реальності зобов’язувало Україну щорічно купувати 52 млрд кубометрів газпромівського продукту по $450 за кожну тисячу кубів. Для чого нам стільки? Спитайте в Юлії Володимирівни. Але не забудьте нагадати, що в 2017 році країна спожила усього 32 мільярди. Включно із газом власного видобутку.

Та вийшло так, що «Газпром» піймав у Стокгольмі величезного облизня своїм надто широко роззявленим ротом.

– Це є справжня перемога. Сьогоднішнім рішенням Стокгольмського арбітражу Україна виграла 4 млрд 600 млн доларів США. З цих коштів будуть сплачені газ, який споживався нами в дуже важкому 2014 році... Це є результат спільної узгодженої роботи менеджменту НАК «Нафтогаз», Уряду, Президента, – так оцінив перемогу Петро Порошенко, спілкуючись із керівниками «Нафтогазу» тоді ж, у лютому.

А в січні – сподіваюсь, читач пробачить авторові деяке порушення хронології – Верховна Рада ухвалила запропонований Президентом Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». Ухвалила т. зв. конституційною більшістю.

– Для нас же ухвалений Закон цінний насамперед тим, що він є, по суті, технологією повернення окупованих територій під суверенітет України, – так охарактеризував його Петро Порошенко, виступаючи з промовою на честь Дня Соборності. І додав:

– Агресору не подобається, коли його називають агресором. Окупанту неприємно, коли на окупацію кажуть окупація. На злодії шапка горить, і він хоче уникнути міжнародної відповідальності за свої злочини. Рефлексія Москви зайвий раз переконує, що ми прийняли правильний Закон.

ВЕСНА ВОЙОВНИЧА

Весна – пора року, що найбільше асоціюється із миром, любов’ю, цвітінням, – для України цьогоріч стала суворо-войовничою.

16 березня Командувачем об’єднаних сил на Донбасі призначено генерал-лейтенанта Сергія Наєва. Командувач об’єднаних сил, якщо хтось іще не засвоїв, здійснює керівництво через Об’єднаний оперативний штаб Збройних Сил України.

Ну, а 30 квітня Президент України і Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко підписав Указ «Про затвердження рішення РНБО «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей». Глава держави також підписав Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей».

Здавалось, на території проведення Операції запанує суцільна військова дисципліна, й обивателі почнуть ходити «в струні». Насправді нічого для населення не змінилось, якщо не рахувати суттєве поменшання кількості блокпостів на дорогах. І ще почастішали випадки звільнення окремих населених пунктів у т. зв. «сірій зоні».

05 - Реперні 2

Українські військові на полігоні вивчають можливості ПТРК «Джавелін»

Того ж таки 16 березня Президент оголосив про видворення з країни 13-х московських дипломатів – на знак солідарності з Великою Британією, на території якої Московія застосувала бойову отруйну речовину. Теж по-своєму войовничий крок.

А 30 квітня Державний департамент США оголосив, що Україна, нарешті, отримала довгоочікувані протитанкові ракетні комплекси Javelin. Небагато, усього на $47 млн, причому було сказано, що на Донбас вони не потраплять. Так вони тут не дуже-то й потрібні. Оборона давно вже вибудована, наступ московитів на цьому напрямку несподіванкою не стане. А от якщо Путін остаточно оскаженіє і кинеться в наступ на Київ...

Знову доводиться порушувати хронологію, але то вже подія геть з іншої єпархії... 9 квітня Президент України Петро Порошенко під час візиту до Туреччини провів зустріч зі Вселенським Патріархом Варфоломієм І.

– Символічно, що наша зустріч відбувається у ці святкові дні, коли мільйони українців ідуть до Церкви. Для мене велика честь вітати Вас словами «Христос Воскрес!», – відзначив Президент України.

Вселенський Патріарх привітав український народ зі святом Великодня.

– Ми молимось за мир в Україні, – сказав він. І подякував Петру Порошенку за його миротворчу діяльність, зокрема заклик до миру під час його Великоднього звернення.

ЛІТО КРАСНЕ...

Недарма Порошенко заїжджав у квітні на Фанар (район Стамбула, де розміщена резиденція Вселенського Патріарха). 1 липня Варфоломій І зробив воістину історичну заяву. Під час панахиди за спочилим митрополитом Євангелосом у Патріаршій Церкві на Фанарі Вселенський Патріарх Варфоломій «висловив свою незмінну турботу у лікуванні українського церковного питання і відновленні єдності розділеного церковного тіла в країні». І додав головне:

– Хай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання в Києві на Помісному Соборі та безумовному згадуванні Вселенського Патріарха.

Битва за Томос вступала в завершальну фазу. Два місяці такий собі Гундяєв (агент КДБ «Михайлов») не міг змусити себе повірити, що його головний конкурент у православному світі заговорив всерйоз. Та довелось повірити. 31 серпня він примчав на Фанар і... Очевидно, облизень, якого там піймав кадебіст у рясі, був не менший, ніж «газпромівський» (а може, й більший). Утім, гундяєвську ганьбу транслювали (з частими повторами) на весь світ, то перейдемо відразу до наступної пори року.

ОСІНЬ ЗОЛОТА. З БАГРЯНЦЕМ

Астрономічна осінь закінчується 21 грудня, тож не будемо розділяти місяці, що залишились. А оскільки події осені 2018-го трапились недавно і були аж надто гучними, дозволю собі викласти їх конспективно, кількома рядками.

11 жовтня у Стамбулі Синод Вселенського патріархату затвердив рішення продовжити процедуру надання Томосу Українській церкві. Ще до того цим високоповажним органом було знято анафему з патріарха УПЦ КП Філарета, незаконно накладену на нього московськими попами.

Уже 12 жовтня Путін зібрав «Совєт бєзопасності» при своїй особі, аби розглянути думки (цитую мовою оригіналу) «о положении РУССКОЙ православной церкви на Украине после вынесенного синодом Константинопольского патриархата решения приступить к предоставлению автокефалии церкви Украины». 15 жовтня синод московського патріархату в Мінську (?!!) вирішив припинити «євхаристичне спілкування» з Константинополем, перетворивши в такий спосіб свою церкву на звичайнісіньку секту.

15 грудня у Софії Київській відбувся Об’єднавчий Собор православних ієрархів трьох українських церков, на якому була утворена помісна церква і обраний її предстоятель – митрополит Єпіфаній. Уже наступного дня розпочався перехід окремих парафій РПЦ до відновленої Православної церкви в Україні. Після отримання Томосу цей процес обіцяє стати лавиноподібним. А в цей час...

05 - Реперні 1

Об’єднавчий Собор у Софії Київській

25 листопада флот московитів обстріляв і захопив у міжнародних водах два українських військових кораблі й один буксир. У полон захвачено 24 члени екіпажів. Війна Московії з Україною таким чином перестала бути «гібридною». Наслідком стало оголошення Президентом України військового стану в 10 прикордонних областях. Як вважають фахівці, саме прояв Україною готовності дати відсіч збройному нападу ворога дав змогу провести Об’єднавчий Собор у спокійній обстановці. В іншому разі Путін неодмінно спробував би ввести війська для «захисту» «єдиновірних» громадян України.

Акт неприкритої агресії Московії в Чорному морі уже має наслідком дві антимосковські резолюції Генасамблеї ООН стосовно ситуації в ОКУПОВАНОМУ Криму. Саме таке визначення дано Організацією Об’єднаних Націй стану цієї невід’ємної частини території України. А це вже дає право звертатись до міжнародних судів із позовами до Москви, зокрема – про відшкодування нанесених її діями збитків.

І ці процеси ще далеко не закінчені. На відміну від цього опусу, який логічно завершити словами: «Далі – буде».

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
На Луганщине количество учтенных в 2018 ...

Координационное совещание руководителей правоохранительных органов под председательством прокурора Луганской области Владимира Янк...

Детальніше
Водителю, по вине которого произошло ДТП...

Прокуратура Луганской области направила в суд обвинительный акт в отношении 51-летнего жителя Лисичанска в уголовном производстве ...

Детальніше
У минулому році на Луганщині встановлено...

Два рекорди України встановлено в Луганській області минулого року. Про це повідомила начальник управління культури, національност...

Детальніше
Минулоріч на Луганщині створено більше д...

Реалізація заходів Регіональної цільової програми розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва за 2018 рік сприяла ств...

Детальніше
Минулоріч на розвиток підприємництва Луг...

На реалізацію заходів Регіональної цільової програми розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва Луганщини на 2018-20...

Детальніше
На Луганщині за 2018 рік збільшилася кіл...

110 тисяч 906 платників, у тому числі 40 тисяч 231 юридична особа та 70 тисяч 675 самозайнятих осіб, перебувають на облі...

Детальніше
В Луганській області зібрано 1,217 млн т...

У сільськогосподарських підприємствах та одноосібних господарствах Луганщини зібрано в початково-оприбуткованій вазі 1 млн 217 тис...

Детальніше
Сьогодні українці писатимуть 18-й диктан...

У п’ятницю, 9 листопада, з нагоди Дня української писемності та мови "Українське радіо" проведе 18-й диктант національної єд...

Детальніше
На Сватовщине праздновали «День поля»...

Празднование «Дня поля», посвященного первому сжатому снопу урожая 2018 года, прошло на Сватовщине. Об этом сообщает п...

Детальніше
Спортсмены Луганской области завоевали п...

Результатом выступления луганских прыгунов в воду на открытом первенстве Украины стало первое общекомандное место и ряд медалей ра...

Детальніше
Вгору