Буває так, що турбота про окремі категорії людей нібито і є на папері, а в реальності – справи кепські. Так сталося, що на Луганщині – в єдиній області України – припинив роботу Центр допомоги ветеранам АТО. І це не єдина проблема, яка спіткає атовців у мирному житті

Евеліна БОГДАНОВА

18 січня в Сєвєродонецьку відбулось засідання ветеранських організацій Луганської області. Збиралися двічі. Перший етап конференції пройшов у будівлі Луганської облдержадміністрації, де представники громадських ветеранських організацій обрали до складу Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів України представника від області. Одностайним рішенням була підтримана кандидатура Володимира Правенького – учасника бойових дій в АТО, волонтера, керівника відокремленого підрозділу Асоціації ветеранів війни, учасників бойових дій та волонтерів АТО Луганської області у Старобільському районі.

А ось на другій частині конференції, яка відбулася в приміщенні бізнес-центру «Green Town», представники 14 громадських ветеранських організацій та об’єднань атовців з районів та міст обговорили проблемні питання, з якими стикаються ветерани та учасники бойових дій майже щодня.

По-перше, на Луганщині припинив дію Центр допомоги ветеранам АТО. Це, за словами атовців, було майже єдине місце, куди можна було звертатися з будь-якими нагальними питаннями. Указ Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників АТО» діє з березня 2015-го, ним передбачена дія подібних центрів. І в кожній області України такий центр є. А на Луганщині чинне законодавство, за словами ветеранів, виконується частково.

По-друге, як показала практика, атовцям в області складно пройти лікування та реабілітацію через відсутність профільного лікувально-реабілітаційного закладу та недостатнє фінансування медичного обслуговування в лікарнях міст та районів.

– Луганська область – єдина не має подібного медзакладу (не плутати з Центром лікування у Рубіжному), не має госпіталю для ветеранів, – відзначив Анатолій Гацько, голова ГО «Луганська обласна спілка ветеранів АТО».

По-третє, і до сьогодні, на п’ятому році війни, як висловилася Ірина Болткова, голова ГО «Луганська обласна спілка УБД та волонтерів», поховання загиблих воїнів, встановлення пам’ятників на могилах, меморіальних дощок й надалі здійснюється за кошти побратимів та волонтерів, допомога у похованні чи допомога родинам загиблих з боку органів влади та місцевого самоврядування практично відсутня.

Підіймалися й інші питання, які турбують ветеранів, серед них відсутність в календарі заходів Луганської облдержадміністрації на 2019 рік святкування Дня українського добровольця, який з 2017 року офіційно відзначається в Україні 14 березня.

За підсумками двогодинного обговорення присутні на конференції прийняли рішення зробити звернення на ім’я в. о. голови Луганської облдержадміністрації – обласної військово-цивільної адміністрації з вимогою розглянути можливості відновлення діяльності Центру допомоги учасникам АТО, відкриття обласного лікувально-діагностичного соціально-психологічного реабілітаційного центру та мережі територіальних кабінетів лікування, психологічної реабілітації та підтримки для ветеранів війни, учасників АТО та ООС, виділення окремих ділянок для організації поховань ветеранів війни, загиблих учасників АТО, ООС, вшанування пам’яті загиблих, ініціювання перейменування вулиць, площ, шкіл, запровадження системи допомоги, пільг та компенсацій на обласному рівні, організації святкування Дня добровольця.

Окремо, з метою взаємодії та координації дій, – організувати спільну нараду ветеранів з керівництвом Луганської ОДА, головами райдержадміністрацій, міст, ОТГ для вирішення проблемних питань на місцевому рівні.

На конференції ветеранських організацій Луганської області був присутній Геннадій Іваненко, заступник голови Луганської облдержадміністрації, який знедавна опікується справами ветеранів в області. Підсумовуючи обговорення, він погодився, що питання вирішувати треба, й облдержадміністрація готова йти назустріч ветеранам війни, учасникам АТО, ООС, але за деякими напрямами – потрібні значний час та зміни до обласного бюджету.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Наверх