У столиці на Міжнародній конференції «Право на пенсію в умовах збройного конфлікту: міжнародний досвід та шлях України» вкотре обговорене питання забезпечення пенсійних виплат на Донбасі

Галина ТИЩЕНКО

За даними Норвезької ради у справах біженців, майже 600 тисяч громадян України втратили свою пенсію або не отримували її певний час з грудня 2014 року. Більшість з них – літні люди, що мешкають на непідконтрольній території на Сході України.

Згідно із чинним законодавством, щоб продовжувати отримувати пенсію, пенсіонери повинні переїхати на підконтрольну територію та зареєструватися внутрішньо переміщеними особами. Протягом січня 2016-го-квітня 2017-го кількість осіб, котрі отримують пенсію і проживають на тимчасово непідконтрольній уряду території, різко зменшилась на 560 тисяч осіб. Багато хто втратив свою виплату через верифікацію статусу ВПО та місця фактичного проживання.

До сьогодні українські суди переважно задовольняли позови на користь пенсіонерів-позивачів. Але слід констатувати, що лише 10% постраждалого населення намагалися відстоювати своє право на пенсію таким чином.

– Літні люди, полишені на непідконтрольних територіях, – найбільш незахищені громадяни. Для багатьох з них пенсія – єдине джерело для існування. Україна, як учасниця міжнародних конвенцій, котрі гарантують соціальний захист своїх громадян, має вжити всіх заходів, щоб забезпечити їхні права, – заявляє Крістофер Мейлі, директор представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні.

У спеціальному прес-релізі, який розповсюджено за результатами публічних обговорень Норвезькою радою у справах біженців, зокрема, йдеться про те, що призупинення або позбавлення гарантованих законом пенсійних виплат суперечить національним та міжнародним зобов’язанням України. Українська влада має докласти всіх зусиль та від’єднати пенсії від статусу ВПО і місця проживання на підконтрольній уряду території. Водночас, необхідно розробити стратегію щодо забезпечення пенсійних виплат тим, хто має фізичні обмеження і не може подорожувати до підконтрольної території.

Представники громадянського суспільства та міжнародних організацій підтримують ініціативи української влади щодо внесення змін до пенсійного законодавства. Спільно було розроблено конкретний механізм виплати пенсій громадянам, які проживають на непідконтрольній території. Такий механізм було включено до нещодавно зареєстрованого законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян».

Заступник голови Луганської ОДА Ольга Лішик, яка брала участь в конференції, висловила подяку правозахисникам, які опікуються долею людей.

– Облдержадміністрація є активним учасником підготовки пропозицій про внесення змін до чинного законодавства з метою захисту прав людини в період проведення АТО, – додала Ольга Лішик.

До речі, на заході також виступили представники Грузії, Боснії і Герцеговини, Молдови, які в свій час теж стали жертвами агресії Росії. Було відзначено, що механізми виплати пенсій для внутрішньо переміщених осіб і жителів окупованих територій в кожній з країн різні, але пенсія є безумовною власністю громадянина.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору