Українська революція від 1917 р. до 1921 р. пережила різні форми національної державності: УНР, Українська держава, ЗУНР, започаткувавши процес формування нації. Луганщину на той час також не оминула хвиля національно-визвольної боротьби за незалежність з більшовицьким режимом

Державний архів Луганської області

Українська Центральна Рада очолила масовий народний рух за досягнення української автономії у складі 9 губерній, в тому числі Катеринославської та Харківської, куди входила більша частина сучасної Луганщини. 7 листопада 1917 року Третім Універсалом Центральної Ради підтримано проголошення Української Народної Республіки (УНР). До її складу увійшли Слов’яносербський та Старобільський повіти.

Навесні 1918 року на Новопсковщині перебували гайдамаки Запорізького корпусу, які захищали кордони Української держави з Росією, а саме – кінна сотня сотника Ляховича кінного полку ім. кошового К. Гордієнка. У Можняківцях (Новопсковського р-ну) і по сьогодні збереглися перекази про перебування кінних гайдамаків на Майданах (степова околиця села), про тренування кінотників і вдосконалення майстерності стрибків на конях через полум’я. Про гайдамаків-запорожців у Можняківцях залишився матеріальний свідок: гайдамацька могила у степу над крутим обривом степової балки. Кремінщина у 1918 році була окупована австрійсько-німецькими військами. У місцевих лісах під час окупації діяли партизанські загони, в яких налічувалося близько 400 бійців. В червні 1919 року Кремінну захопили денікінці, а в грудні – більшовики.

Серед видатних представників української революції 1917-1921 рр. на Луганщині варто виділити Микиту Юхимовича Шаповала – визначеного українського політичного і громадського діяча, поета, письменника, публіциста, вченого-соціолога.

Він був творцем першої революційної партії українців у 1917 році, з 1918 року – міністр пошти і телеграфу Української народної республіки, один із творців IV Універсалу «Про державну незалежність України», міністр земельних справ при Директорії, генеральний секретар і голова Української Національної Ради.

«Мій шлях – це шлях від найнижчого рівня селянської свідомості до сучасного стану європейської культурної свідомості», – писав про самого себе наприкінці життя Шаповал. Своїми науковими працями, висновками і передбаченням шляхів розвитку України Микита Юхимович далеко сягнув в майбутнє, а пізнання його спадщини лише починає набирати розмаху. Луганська область разом з усією Україною боролася з режимом «радянського більшовизму» ціле століття. Українська революція не досягла своєї основної мети – об’єднання всіх етнічних українських земель в єдиній державі. Однак історичне значення Української революції 1917-1921рр. полягає у тому, що у ході революційних видозмін героїчна боротьба українського народу, сприяла створенню власної незалежної демократичної держави, а також стала прикладом і дала досвід наступним поколінням.

Саме під час Української революції було проголошено незалежність України, продемонстровано можливість цивілізованого демократичного об’єднання територій в єдину суверенну державу, а Луганщина стала східною брамою цієї патріотичної боротьби.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору