29 жовтня в культурному просторі Луганщини сталася грандіозна подія – в рамках проекту «Музику чути крізь стіни» в Cєвєродонецьку Академічний симфонічний оркестр дав концерт, присвячений творчості Вольфганга Амадея Моцарта. Під керівництвом німецького диригента Робіна Енгелена та за участю відомих співаків, музиканти виконали програму, до якої увійшли шедеври композитора: Симфонія № 38, kv.504 «Празька» і уривки з опери «Дон Жуан». До речі, дата концерту збіглася з 230-річним ювілеєм прем’єри опери, яка відбулася 29 жовтня 1787 року в Празі. Диригентом тоді виступив сам Моцарт

Евеліна БОГДАНОВА

В цей музичний вечір всіх шанувальників опери чекала зустріч з неповторними співаками України та Німеччини: солісткою Штутгартської Опери Ребеккою фон Ліпінскі (сопрано) – Донна Ельвіра, солістом Шимоном Хойнацкі (Бас) – Лепорелло, лауреатом міжнародних конкурсів Миколою Губчуком (баритон) – Дон Жуан, солістами Харківського національного академічного театру опери і балету імені М. В. Лисенка Сергієм Криженко (бас) – Мазетто, лауреатом міжнародного конкурсу Олесею Мишариною (сопрано) – Церліна, Сергієм Леденьовим (тенор) – Дон Оттавіо та солісткою Луганської обласної філармонії, лауреатом міжнародних конкурсів і фестивалів Оленою Босенко (сопрано) – Донна Анна.

Віртуозне виконання музичних творів вразило слухачів глибиною емоцій та досконалістю. Серед почесних гостей на концерті був присутній і Генеральний консул Німеччини Вольфганг Мьоссінгер.

Культурна подія такого рівня – це вагомий крок Луганщини до встановлення контактів з дружніми країнами і головне – з людьми. Адже до музики нема байдужості, вона не тільки надихає, але й має силу об’єднувати.

Ідея створення міжнародного проекту «Музику чути крізь стіни» належить голові Луганської обласної державної адміністрації – керівнику військово-цивільної адміністрації Юрію Гарбузу та почесному доктору мистецтв, голові об’єднання «VladOpera e.V.» Петеру Шварцу. Реалізується проект за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, Німецьких фондів «ZEIT Stiftung» та «Allianz Cultural Foundation» та Міністерства науки, досліджень та мистецтва землі Баден-Вюртемберг (ФРН).

До його започаткування об’єднанням «VladOpera e.V.» вже були втілені у життя два культурних проекти на Луганщині. Це театральний фестиваль «Все інакше» у 2015-му та документальна вистава «Байки Півночі» – у 2016 році. Обидва вони об’єднувалися темою війни на сході України.

– Ми дуже близько познайомилися з людьми Луганщини, мали співробітництво з багатьма колегами, і з часом отримали шанс більш глибоко зануритися в ситуацію в області і краще зрозуміти, що насправді там відбувається, – розповідає Петер Шварц. – І головне – зрозуміли, що маємо бажання і потребу працювати саме тут. Після жахливих подій, які і до сьогодні ще не скінчилися, люди Луганщини створюють нове життя. Саме проекти в галузі культури можуть допомогти і самим учасникам, і глядачам на іншому рівні свідомо осмислити це життя, і одночасно об’єднати багато різних людей. До того ж, від звучання музики В. А. Моцарта багато хто просто отримує велике задоволення.

За задумом проект «Музику чути крізь стіни» повинен об’єднати більше сотні учасників з найрізноманітніших сфер культури, різних країн і регіонів, які разом створять власну, «луганську» постановку оперної вистави «Дон Жуан».

– Влітку 2018-го вони зберуться на декілька тижнів в Сєвєродонецьку, познайомляться між собою, а також з місцевими жителями і колегами, відчують позитив від відчуття єдності у створенні великого і цінного, – зауважує Петер Шварц. – На перший погляд, проект може здатися великою утопією: покращення життя через взаємоповагу, толерантність і порозуміння.

Але в тім і є його місія – залучити велику кількість місцевого населення і переконати, що утопія може стати реальністю, коли в це повірити і зробити власний крок назустріч.

Цікаво, що над проектом «Музику чути крізь стіни» одночасно будуть працювати одразу декілька партнерів: Луганська обласна державна адміністрація, Луганський обласний академічний музично-драматичний театр, Луганська обласна філармонія, Сєвєродонецьке музикальне училище імені С. С. Прокоф’єва, Громадська організація «Асоціація працівників і аматорів сфери культури Луганської області «Український культурний простір Луганщини». Це теж частина «утопії» – якщо працювати разом – все обов’язково вдасться!

Луганська область, за словами голови об’єднання «VladOpera e.V.», була обрана для втілення проекту, тому що на цій території панує «антиутопія» – йде війна, є постраждалі, загиблі, є ті, хто втратив все, що мав. Саме тут кожен краще і швидше зрозуміє, наскільки важливий мир, і що відповіддю на ненависть і злість повинна стати любов.

– Те, що проект, флагманом якого стане опера «Дон Жуан» В. А. Моцарта, реалізується саме в Луганській, прифронтовій області, є знаковим, – наголошує Юрій Гарбуз. – Це допоможе Луганщині відкритися світові не як «гаряча точка», а як справжній світанок України. За нашими сподіваннями, проект стане потужним мостом єднання із земляками по той бік лінії розмежування. Адже, що може бути більш мирним і життєствердним, ніж музика?

З розвитком проекту «Музику чути крізь стіни» наступного року жителів та гостей Луганщини очікує ціла низка цікавих подій, слідкувати за якими кожен може, відвідуючи сторінку об’єднання «VladOpera e.V.»: www.facebook.com/vladopera.

Протягом репетиційного процесу будуть організовані різноманітні формати зустрічей учасників проекту з гостями, живе спілкування. Приблизно наприкінці серпня або на початку вересня наступного року, за задумом творців проекту, на сцені театру відбудеться повноцінна вистава з декораціями, костюмами, субтитрами. Оркестр буде сидіти перед сценою, саме так, як і під час найпершої прем’єри опери «Дон Жуан» у Празі.

Луганщину очікує велике свято культури і мистецтва, єднання і порозуміння задля єдиної загальної мети – миру в країні і миру в душі кожного з нас.

Друкувати
© За матеріалами Луганщина.ua
Новости по теме
Вгору