Із впровадженням освітньої реформи вже з 1 вересня всі першачки України почнуть навчання за новим Державним стандартом початкової освіти та новими програмами. Початкова школа зазнала докорінних змін. Змінився також і порядок вступу дітей до першого класу. Як цьогоріч зараховуватимуть дітей до шкіл – в інтерв’ю з Ольгою Касьяновою, проректором з наукової роботи Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

Евеліна БОГДАНОВА

– Зміни у сфері освіти тривають. І, як ми бачимо, стосуються вони не тільки освітнього процесу, але й організаційних питань. У чому суть нового порядку зарахування дітей до школи?

– Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 367 від 16 квітня 2018 року впроваджено новий порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти. Якщо ми говоримо саме про зарахування дітей до початкової школи, головною метою нововведень стало забезпечення виконання норм закону «Про освіту» в частині, що стосується права кожної дитини здобувати освіту в найбільш доступному та наближеному до місця проживання закладі освіти.

– У чому полягають зміни?

– Відповідно до законодавства, право на першочергове зарахування до початкової школи гарантовано мають діти, які проживають на території обслуговування цієї школи. Наразі створені всі умови для реалізації цього права – всі вступні конкурси, на яких перевірялися, по суті, не знання дітей, а фінансова спроможність батьків, скасовано, усунуто всі несправедливі, корупційні засади вступу до шкіл, відповідно, доступ до початкової школи в престижних ліцеях та гімназіях отримали діти, які живуть поруч. Інформація про території, закріплені за закладом освіти, спроможність закладу та наявність вільних місць обов’язково оприлюднюється на веб-сайтах шкіл (у разі їх відсутності – на веб-сайтах органів, у сфері управління якого перебуває заклад).

– Як діяти, якщо батьки вирішили скористатися гарантованим правом?

– Починаючи з 2 до 31 травня потрібно подати до закладу освіти заяву про зарахування, копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку за формою № 086-1/о, а також документи, які підтверджують місце проживання дитини чи одного з батьків. Такими документами можуть бути паспорт, тимчасове посвідчення, посвідка на постійне проживання, довідка про реєстрацію місця проживання, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, документ про право власності на відповідне житло, договір найму, оренди житла, довідка про проходження служби у військовій частині та інші. У кожному конкретному випадку цей перелік може бути різним. Крім того, заяву та документи можна подавати до інших закладів освіти (без обмеження їхньої кількості) для зарахування на вільні місця.

Але ще раз хочу підкреслити: будь-який офіційний документ, в якому зазначене місце проживання дитини чи одного з її батьків, форма якого визначена законодавством і який виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, є достатнім для підтвердження місця проживання дитини і, відповідно, її права на першочергове зарахування до початкової школи.

Присутність дитини під час подачі документів до закладу освіти не є обов’язковою.

Важливо додати, що зарахування дітей з особливими освітніми потребами до інклюзивного чи спеціального класу (з його утворенням у разі відсутності) здійснюється на підставі доданого до заяви висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну оцінку дитини з особливими освітніми потребами (чи висновку психолого-медико-педагогічної консультації).

– А якщо батьки вважають, що школа поряд з домом, на їхню думку, недостатньо гарна за якимись параметрами?

– Вони можуть обрати іншу школу. Але, як на мене, поняття «гарна» чи «погана» є дуже відносними. До того ж усі першачки у 2018 році вже будуть навчатися за новим Державним стандартом початкової освіти, який вже пройшов апробацію у 100 школах країни, серед них і 4 школи Луганської області. За відгуками вчителів і батьків дітей, які брали участь у Всеукраїнському експерименті, є позитивна динаміка у розвитку учнів, хоча є ще і певні недоліки.

Цьогоріч майже мільярд гривень уряд виділив на створення нового освітнього середовища початкової школи – закупівлю сучасних меблів, дидактичних методичних матеріалів, комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для кожної школи, яка відкриє 1 вересня свої двері для першокласників. Так, обсяг субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти у Луганській області становить 15 млн 157,6 тис. грн.

04 - НУШ

Освітній простір Нової української школи

До цього ж усі вчителі, які будуть залучені до освітнього процесу в перших класах у 2018/2019 навчальному році, сьогодні проходять відповідну підготовку на базі Луганського ОІППО, серед них вчителі початкових класів (станом на 1 травня 2018 року у Луганській області їх 369), вчителі іноземної мови, які також будуть працювати з першокласниками (314 осіб) заступники директорів з навчально-виховної роботи початкової школи (289 осіб), асистенти-вчителів з інклюзивним та інтегрованим навчанням (71 особа) та інші категорії.

Підготовка вчителів буде продовжуватися й у другій половині 2018 року, коли розпочнеться наступний етап підготовки педагогів, які візьмуть на навчання першокласників, але вже у 2019/2020 навчальному році.

– Все ж є думка, що розподіл дітей по школах за територіальною ознакою дещо обмежує можливості вибору для батьків майбутніх першокласників.

– Це не так. Вільний вибір батьків ніяким чином не обмежується. Дитина не зобов’язана, а має право навчатися в школі, яка знаходиться поруч з домом. Якщо батьки бажають віддати дитину до іншого закладу освіти, вони можуть зробити це, надавши до 31 травня відповідну заяву на зарахування в обрану школу (або в декілька шкіл) на вільні місця. Звичайно, виходячи зі спроможності кожного з закладів освіти, кількість вільних місць є обмеженою, тому зарахування дітей буде відбуватися за результатами жеребкування.

– Як і коли відбуватиметься жеребкування?

– Його мають провести в один з днів, визначених школою, в період з 5 по 10 червня. Жеребкування відбуватиметься відкрито та публічно, за добровільної присутності батьків, які претендують на вільні місця, на засадах випадкової вибірки за допомогою прозорого барабану або скриньки з використанням однакових за розміром, формою та вагою жеребків. Зазначу, що подібна система зарахування дітей є максимально справедливою і поширена в провідних країнах Європи та світу.

До 1 червня включно до школи зараховуються усі діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі, дітьми працівників цього закладу освіти чи випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти (у разі його наявності).

До 15 червня включно на вільні місця зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування закладу освіти, за результатами жеребкування.

– Що відбуватиметься, якщо дитина не потрапила до наказу про зарахування?

– В будь-якому разі всі діти без виключення будуть зараховані до першого класу. Відповідно до законодавчо встановленого порядку будуть відкриті додаткові класи, у тому числі – інклюзивні чи спеціальні, внесені необхідні зміни в організацію освітнього процесу, вивільнені приміщення, що використовуються не за призначенням (якщо такі є).

І лише у випадку, якщо після вжиття вичерпних заходів кількість дітей, які мають право на першочергове зарахування, все одно буде перевищувати спроможність закладу освіти, орган, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, запропонує на вибір батьків таких дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їхнього проживання, а також сприятиме зарахуванню дітей до обраних їх батьками закладів освіти.

Распечатать
© По материалам Луганщина.ua
Новости по теме
Завдяки Уряду та Парламенту виділено пон...

Цьогоріч передбачено ще 1 мільярд гривень на оснащення класів Нової української школи, куди прийдуть навчатися першокласники у вер...

Подробнее
Нова українська школа: на забезпечення у...

У рамках Нової української школи розподілена субвенція з державного бюджету Покровській, Тарасівській, Тимоновскій, Привільсь...

Подробнее
НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА: НА ДИСТАНЦІЇ Є ПЕ...

Нова українська школа – це ключова довготермінова реформа Міністерства освіти і науки, яка розпочалась у 2018 році. Головна...

Подробнее
ВСІ ПОВИННІ ВІДЧУТИ: ШКОЛА ЗМІНЮЄТЬСЯ...

Уже місяць навчальні заклади Луганщини працюють за концепцією «Нова українська школа» (НУШ). Це ключова реформа Мініс...

Подробнее
В школи Станично-Луганського району поча...

17 вересня 2018 року у школах Станично-Луганського району розпочато завезення та установка 30 інтерактивних комплексів. Про це пов...

Подробнее
Школи Міловського району отримали сучасн...

Заклади загальної середньої освіти Міловського району отримали сучасну техніку для перших класів Нової української школи. Про це п...

Подробнее
Наверх